Araplı Köyü Hakkında Bilgi Yeşilhisar Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
araplı köyü bilgileri - araplı köyü tanıtım - araplı köyü resimleriAraplı, Kayseri ilinin Yeşilhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı roma imparatorluğundan kalan bazı küçük arap kabilelerinin bu çevrede yaşam sürmesi m.s. 13. ve 14. yüzyılları arasında göç etmeleri hasebiyle bölge halkının arap diyarı anlamında "araplı" ismi verilmiştir..
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.iç anadolu bölgesinin geniş coğrafyasında yaşanan ve süregelen gelenek ve göreneklerin hemen hemen hepsi yaşanmaktadır.
Coğrafya

Kayseri iline 90 km, Yeşilhisar ilçesine 20 km uzaklıktadır.bu köyün insanlarının dışarı ile fazla bağlantısı bulunmamaktadır Şiirlere konu olan araplı geçiti(han duvarları)Köye 800 metre uzaklıktadır.Köy,Adana-Kayseri karayolu üzerindedir ulaşım sorunu yoktur.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 253
1997 267
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Niyazı Bulut
1999 - Rasim Sal

1994 - Zeki Kılıç
1989 - Zeki Kılıç
1984 - Mehmet Öz
1978 - Şükrü KÖMÜR

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak suyun kireç oranı yüksek olduğundan suyu merkezi çeşmeden taşırlar kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz