Ardıçönü Köyü Taşova Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ardıçönü Köyü Taşova - Ardıçönü Köyü Hakkında - Ardıçönü Köyü Tanıtımı - Ardıçönü Köyü Resimleri
Bilgiler

Nüfus 118 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 05800
Alan Kodu 0358
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Amasya
İlçe Taşova
Ardıçönü, Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı bir köydür.
Tarihi
köyün önceki ismi gelemüçtür.yeni isimlendirme yapılarak ardıçönü ismi verilmiştir. kurtuluş savaşı öncesinde bir rum köyü alan bu yer milli mücadele verilerek elde edilmiş ve nüfus mübadelesiyle türkleştirilmiştir. milli mücadele verilirken bu bölgenin komutanlığı yarbay topal osmana verilmiştir.

Kültür
Köylerde düğünler cuma günü başlar cumartesi gecesi kına gecesidir. pazar günü sabah saat 11 gibi gelin baba evinden alınır ve düğün sonlandırılır. bu köy trabzon göçmenlerini barındırdığı için büyük bölümü laz kökenlidir. genelde hayvancılık ve tarımla uğraşılır ancak hem köyde tarla işleyen hemde taşova merkezde tüccarlık yada inşaat ustalığı yapan bir çok aile vardır.

Coğrafya
Amasya iline 65 km, Taşova ilçesine 17 km uzaklıktadır. taşova merkezin tokat erbaa ilçesiyle sınırı vardır. ardıçönü köyünün hemen üstündeki beyyurdu yaylasıda tokat yaylalarıyla sınırdır. amasyaya 65 km uzaklığının anlaşılması açısından bilgi olarak yazılmıştır. aslında tokat erbaa ilçesinin nüfusunun 60 bin olduğu düşünüldüğünde ve gelişmişlik seviyesi düşünüldüğünde erbanın vilayet olmasıyla taşovanın erbaya bağlık bir ilçe olması taşova halkı tarafındanda istenilmektedir.zira taşova amasyaya 50 kilometre uzaklıktayken erbaaya 18 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 118
1997 118

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ancak genelde köyde ikamet edenler taşova şehir merkezinde de ustalık yada ticaret yapmaktadır. ve köyde bulunan nüfusun yaklaşık 4 katı kadar da farklı illerde veya taşova merkezde yaşamaktadır. tarım için çok elverişli arazilerin olmayışı genelde hayvancılığı teşvik etmiştir. büyük ve kücük baş hayvan yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.ve yakın tarihin bilinen muhtarları sırasıyla söyledir.

Altyapı bilgileri
yeni ismiyle ardıçönü eski ismiyle gelemüç köyüne ilk yol muhtar süleyman kurt tarafından 1970 li yıllarda yapılmış ve yine köylünün topluca kullanacağı ilk su çeşmesi yapılmıştır. Köyde, ilköğretim okulu yoktur ancak taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu deposu ve içme suyu şebekesi vardır. bunun yanında arazinin sulanması için betonarme olan bir su göleti yapılmıştır. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur.ancak köye 5 km uzaklıktaki esençay kasabasında hem askeri karakol hemde sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz