Arıdağ Köyü Merkez Bitlis

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Arıdağ Köyü Bilgileri - Arıdağ Köyü Hakkında - Kultik Köyü - Arıdağ Köyü Tanıtımı - Arıdağ Köyü ResimleriArıdağ ,Bitlis Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MERKEZ

İl:BİTLİS

İle Uzaklığı:18km

İlçeye Uzaklığı:18km

Rakım: m

Nüfus:

2000:1339
1997:2490

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Ancak söylentilere göre Birinci Dünya Savaşında çıkarılan tecrit kanunu ile köyde yerleşik olan ermeniler çıkarılmıştır. Savaştan birkaç yıl sonra bu köye şuanda bulunan halk yerleşmiştir.Eski adı Kultik'tir.Ordaki kadiri ailesinden seyitler köyde büyük hizmetleri olup huzuru ve birliği için büyük emekler vermişlerdir oturan halk zender aşiretindendir

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri keledoş,çolek,kade ve kuru etle hazırlanan yemeklerdir.

Coğrafya

Bitlis merkezine 18 km uzaklıktadır.doğusunda bölükyazı köyü,güneyinde içgeçit köyü,kuzeyinde tabanözü köyü. doğusunda ise Bitlis bulunmaktadır. Köy merkezi düzlük bir alandadır.Çevresi dağlarla kaplıdır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyde yaşayan insanların çoğu dışarıya yatırım yapmıstır..toplu taşıma,pazarcılık,nakliyecilik,tekstil vb.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: MUHİTTİN AKTAŞ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:0 434 231 21 10
Cep Telefonu: 0 535 491 07 13

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi olmasına rağmen faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz