Arifağa Köyü Kaynarca Sakarya

DeMSaL

Özel Üye
#1

Arifağa Köyü Kaynarca Sakarya konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Kaynarca Arifağa Köyü - Arifağa Köyü Hakkında - Arifağa Köyü Tanıtımı - Arifağa Köyü Resimleri

Tarihi

Eskiden ARİF AĞA adlı şahsa ait olduğu için bu adı almıştır

Kültür

Köy halkının çoğunluğunu Trabzon,Ordu ve Giresun yöresinden göç edenler oluşturur.Ayrıca YÖRÜK denen yerli halkı da mevcuttur.Köy, dağınık yerleşim düzeni şeklinde kurulmuştur.Eski yıllarda köyün geçimi hayvancılıkla sağlanırdı.Günümüzde köyün tamamına fındık yetiştiriciliği hakimdir.bununla beraber 1996 yılından sonra gerek hayvancılık gerekse fındık geçim için yerliliğini yitirmiştir ve arifağa köyü karabacak mahallesinde tavuk çiftligi ilk seyfettin yılmaz tarafından kurulmuş olup daha sonra hamdi türkcan ve mahallenin değişik alanlarında başkaları tarafındanda yapılmıştır zamanla buda yeterli olmayınca köy gençleri büyük şehirlere göç başlatmıştır.

Coğrafya

Sakarya iline 46 km, Kaynarca ilçesine 13 km uzaklıktadır.karadenize kıyısı vardır. gelecek yıllarda muhteşem bir deniz sahili olduğu geçte olsa yatırımcılar tarafından keşfedilecektir arabistan çöllerini anımsatan uzunca bir kumsalı bulunmaktadır ayrıca kefken cebeci ile arası 8 km.dir bu bilgiler ORHAN TÜRKCAN tarafından güncellenmiştir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 - 519
1997 - 554

Ekonomi

Köyün ekonomisi fındık üretimine dayalıdır.

Altyapı bilgileri

köyümüzün ilköğretim okulu 2000 yılından sonra boş bırakılmıştır yelken pınarı ilkokulu adını 2000 yılına kadar taşımıştır bu yıldan sonra taşımalı eğitim kullanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz