Arife Köyü Hakkında Bilgi Şefaatli Yozgat

DeMSaL

Özel Üye
#1

Arife Köyü Hakkında Bilgi Şefaatli Yozgat konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Şefaatli Arife Köyü - Arife Köyü Hakkında - Arife Köyü Tanıtımı - Arife Köyü Resimleri
Arife, Yozgat İli'nin Şefaatli ilçesine bağlı bir köydür.

Köy Muhtarı: METİN ŞAHİN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Cep Telefonu:
0 (536) 349 64 71

Kültür

köyde okuma orani yeni nesilde cok yüksektir 4 den fazla cesitli dallarda görev yapan doktor 4 avukat Ankarada cesitli bakanliklarda görev yapan bir cok Ögretmen ve Memuru ve Ünversitelerde okuyan ögrencileri vardir. ve yemekleri Cok güzel Asure ve Arap asi corbasi,mercimekli pilav yaparlar misafir severler.

Coğrafya

Yozgat iline 72 km, Şefaatli ilçesine 27 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 55
2000 117
1997 145

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Göç veren bir yeleşim birimi olup genelde; başkent, mersin, antalya, ve yurt dışı dış çalışma mekanlarıdır.Özellikle Ankara'da Köy Derneği çatısı altında örgütlü, köy nüfusundan daha fazla oranda köy halkından insan bulunmaktadır.Yurt disinda cogunlugu Almanya ve Fransa olmak üzere yaklasik 80 aile bulunmaktadir yurt disindaki aileler yilin belli ayinda bir araya gelip hem haret giderme,genclerin tanismasi gibi faliyetleri vardir.Toplantida elde edilen parayla köylerinde mezarliklarin etrafinin ve köyde bulunan eski halk evi binasinin etrafinin cevrilmesinde kullanilmistir.Faaliyetleri halen devam etmektedir.her sene oldugu gibi bu senede 21ve24 mart arasi avrupa da yasayan arife koyluler bir araya gelerek koylerine katkida bulunacaklar bu her yil devam edecek.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır öğrenci sayısı yetersizliğinden Taşımalı eğitim yapılmaktadır Köyün içme suyu şebekesi vardır.Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. sağlık ocağı vardır ancak personeli ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz