Arifeoğlu Köyü Hakkında Bilgi Yerköy Yozgat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yerköy Arifeoğlu Köyü - Arifeoğlu Köyü Hakkında - Arifeoğlu Köyü Tanıtımı - Arifeoğlu Köyü Resimleri
Arifeoğlu, Yozgat ilinin Yerköy ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyde tüm içanadolu da olduğu gibi Türk örf ve adetlerine göre yaşanılmaktadır. Köyün kurucuları arif adında bir göcebedir 1913 tarihinde köye yerleşmiştir ondan sonra oglu bekir tarafından arifoglu ismini koye vermiştir.koyde bulunan mezarliktan anlasilacagi gibi koyun tarihi bilinenden cok daha eskilere dayanmaktadir. Şu anda köyün çoğunluğu dışardan göçebe olarak gelenlerden oluşturmaktadır.Köyün adı arifoğlu değil arifeoğlu köyüdür kurucuları hakkında ayrıntılı bir araştırma yapılmamıştır çoğunlugunu göçebeler oluşturur ancak hepsi yakın akrabadır son 15 -20 yıl içerisinde köye yakın köylerden gelen bir kaç aile düzeni bozmuştur.

Kültür

Koyde saygı çok önemli bir unsurdur, koyun geleneksel yemekleri katmer, bulama(yayla) çorbası, omac, menemen, pehlili kürt pilavı, bulgur p, bamye, patlican ve arabaşı önde gelen yemekleridir...

Coğrafya

Yozgat iline 52 km, Yerköy ilçesine 20 km, sekili beldesinede 6km uzaklıktadır. ankara yolu üzerindedir. Koyun cok yakinindan gecen inandik cayi sulamada cok faydasi dokunmaktadir koy arazisine, iklim tarıma çok elverişli sayilmaz. hayvancılık pek yapilmamakla birlikte etkisini yitirmis durumdadir. Gocerli koyu ve Buruncuk koyu arasinda yer almaktadir. şeker pancarı, buğday, arpa, kavun, karpuz, aycekirdegi sikca yetistirilen urunlerdendir..

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 308
2000 292
1997 331

köy nüfusu son yıllarda işsizlik yüzünden gençler köyü terk ederek çevre illere dağılmaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Koy halkinin vermis oldugu bilgilere gore giden muhtarlar gelenleri aratmamistir..

2009 - ömer cansız
2004 - Hasan Doğan


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kapalıdır taşımalı sistem ile sekili kasabasına öğrenciler gitmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur Ptt şubesi yoktur ancak ptt telefon santrali vardır. sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. ADSL hizmetide koye gelmistir...
Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopediKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz