Arifler Köyü Fethiye Muğla

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Fethiye Arifler Köyü - Arifler Köyü Hakkında - Arifler Köyü Tanıtımı - Arifler Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: İSKENDER BÜYÜKTEKE

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0(252)667 33 12

Cep Telefonu: 0532 396 45 57

Arifler, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir köydür.


Tarih

Arifler Köyü'nün tarihi M.S. 1800 lü yıllara kadar inmektedir. Antalya İli Finike İlçesinden gelen yörükler tarafından kurulmuştur. Arifler Köyü, önceleri yörüklerin kışı geçirdikleri yer olmuştur. 1900 lü yıllardan sonra kişilerin yerleşik hayata geçmesiyle, Yakabağ Köyünün bir mahallesi konumuna geçmiştir. Arifler Köyü 1992 yılında Yakabağ Köyünden ayrılarak köy olmuştur. M.Akdağ

Kültür

Köy halkı gelenek, görenek ve yemekleri hakkında düğün ve dualarda ekmek makarnası yapılır.

Coğrafya

Muğla iline 177 km, Fethiye ilçesine 45 km,Patara kumsalına yaklaşık 20 km. uzaklıktadır. Arifler Köyü, tarihi Likya kenti olan Pınara'ya 4 km. mesafededir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus : 2000 - 237


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Başlıca üretilen ürünler tarla biberi (Mayıs-Haziran-Temmuz aylarında), barbunya fasulye, kavun, böğrülcedir. Çok yıllık ağaçlarda ise zeytin ve narüretimi yaygındır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır, fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır , ama internet bağlantısı henüz yoktur.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz