Arıklar Köyü Dursunbey Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
arıklar köyü resimleri - arıklar köyü tanıtım - arıklar köyü bilgileriArıklar, Balıkesir ilinin Dursunbey ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı su arkından ( Köyde zamanında su arkları mevcutmuş.) gelmektedir. Başka köyler tarafından Arklar olaraka söylenirken Arıklar olarak hafızalarda kalmıştırköyün altından su kanalı yani (ark) geçmektedir. Yani adı oradan gelmektedir Köy, 1 km uzaklıktaki Kayabaşı mezrasından gelmiştir.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.


Köyde kaybolmamış gelenek ve görenekler vardır. Konak kültürü halen devam etmektedir. Kılık ve kıyafetleri köye özgüdür.
Coğrafya

Balıkesir iline 117 km, Dursunbey ilçesine 40 km uzaklıktadır. Doğusunda Simav ve Simav'a 40 km uzaklıktadır. Batısında İrfaniye köyü, güneyinde Ramazanlar köyü, kuzeyinde Demirciler köyü bulunmaktadır.
İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 202
2000 215
1997 239
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde 2007 tarihiyle yaklaşık 700 kg süt verilmektedir. Köyde su sorunu olduğu için hayvancılık gelişmemektedir
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim yoktur öğrenciler bölge yalıtılı da kalmaktadırlar . Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz