Arıkonak Köyü Sincik Adıyaman

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Sincik Arıkonak Köyü - Arıkonak Köyü Hakkında - Arıkonak Köyü Tanıtımı - Arıkonak Köyü Resimleri
Arıkonak, Adıyaman ilinin Sincik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün asıl adı Kutan'dır.Kutanlılar Rişvan aşiretine mensuptur. Kutan ailesinin, Konya, Ankara Haymana' dan göç ederek bir kısmının Adıyaman, Urfa( Malatya, Elazığ, Suriye, Kastamonu, Sivas, bölgesine yerleştiği, Adıyaman tarafına yerleşenlerin daha sonra o zaman Malatya iline bağlı olan Adıyaman'ın Kahta ilçesine civarında bir bölgede Kutan köyünü kurdukları rivayet edilir. Diğer bir değime göre orta asya' dan geldikleri söylenir. ..

Kültür

Arıkonak halkı kültürel anlamda civar köylere oranla yüksek bir mevkiye sahiptir. İlköğretim okulu, camii, kur'an kursu ve kitap okuyan halkıyla ön plandadır.. Şiveleri İstanbul şivesi olup gayet güzel konuşurlur. Arıkonak Türkiye çapında sayılı bulunduğu takdirde cumhuriyetin ilk yıllarında köye okul tahsil edilmiştir. Ermeni kilisesi daha önce mevcutken kültür yozlaşması nedeniyle yıkılmış ve temellerinin üstüne ev inşa edilmiştir. Her üç dinin rahatça yaşanabileceği bir yer olan Arıkonak daha önceki kilisesiyle kanıtlamıştır. Camii ve Kiliseden sonra Sinagoga ev sahipliği yapmaya hazır hale gelmiştir.

Coğrafya

Adıyaman iline 90 km, Sincik ilçesine 21 km malatya ya ise 52 km uzaklıktadır.batısında 2800 m yüksekliğiyle ak dağ doğusunda malatya pötürge ilcesine bağlı köyler kuzeyınde malatya mengil köyü bulunmaktadır güneyınde sakız köyü ve sincik bulunmaktadır. Denizden yüksekliği 1700 m' dir.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. kışları soğuk yazları sıcak ve kuraktır.Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi bulunmaktadır ,kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz