Arının Özellikleri Nelerdir - Arılar Hakkında Bilgi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Arının özellikleri nelerdir
Arının özellikleri hakkında bilgi

Zarkanatlılar takımının arıgiller ailesinden, evcil ve yabani balarıları, yabanarıları, vb. 20 000’e yakın böcek türüne verilen ortak ad.Bu türler içinde en çok tanınanları, bal üretmeleriyle ve bir tür “dans dili” geliştirmiş olmalarıyla ünlü balarılarıdır. Balarısının bedeni üç bölüme ayrılır: Baş, göğüs, karın. Başta iki petekgöz iki duyarga, bir ağız aygıtı bulunur; ağzın çok gelişmiş olan alt bölümü bir çeşit dile (glossum) dönüşmüştür; çiçeklerin şekerli sıvılarını (balözü) emmeye ve yalamaya yarar; göğüste iki çift kanat ve üç çift bacak bulunur; karın sarı ve siyah halkalardan oluşur.

Balarıları toplum halinde yaşar ve genellikle kendilerini yetiştirenlerin, yani arıcıların hazırladıkları kovanlarda barınırlar.

Bir arı toplumunda anaarı (kraliçe, beyarı da denir), erkek arılar ve işçi arılar bulunur; anaarı ince uzun karnından tanınır; işçi arılarında arka bacaklarında fırçalar ve sepetler vardır. Anaarı ile işçi arılarda, zehir kesesine bağlı bir zehir iğnesi bulunur; erkek arılarda bu iğne yoktur.
 

K

Kayıtsız Üye

#2
ben sarı arının özelliklerini arıyorum