Armutlu Köyü Merkez Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
armutlu köyü bilgileri - armutlu köyü resimleri - armutlu köyü tanıtımArmutlu', Aydın ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün gerçek ismi Ermutlu'dur. Osmanlı'nın son dönemlerinde büyük bir ihtimalle köyün ismi Armutlu olarak değiştirilmiştir. Köyümüz Büyük Menderes nehrinin ençok yakınlaştığı bölgede bulunduğundan Milli Mücadele Döneminde KUVA-İ MİLLİYECİ EFELER, Malgaç Baskınını yapmak için bu köyde toplanıp, bu köyün yakınında bulunan B. Menderes nehrinden kuzeye geçerek Yunan ordusu ile ilk çatışmayı yapmışlardır. Bu baskın bölge halkını umutlandırdığı gibi; aynı zamanda da cesaretlendirmiştir. Bu baskın kahramanları YÖRÜK ALİ EFE, KILOĞLU HÜSEYİN EFE, MESUTLULU MESTAN EFE ve köyün eşrafından insanlardır. Köy Milli Mücadele Dönemi için önemlidir.Köy halkı yerel kuvetlere lojistik destek sağlamıştır.Sık sık yerel milislerle beraber Umurlu bölgesinde bulunan Yunan karakollarına saldırılarda bulunmuşlardır. Fakat bölge Yunan işgali altında olmasa da İtalyan İşgal bölgesidir. İtalyan İşgal Bölgesi olsa da B. Menderes'e yakın konumu nedeniyle her iki devlet arasında işgal sınır bölgesidir aslında. Bu yüzden bazı zamanlar Yunan zulmünden kaçan bölge insanı, güneyde Kıroba mevkii, Kasar mevkiine doğru daha güvenli merkezlere doğru göç etmişlerdir.(tanık:Huriye METİN(98),(Merhum)Şükrü METİN (75 merhum) Ayşe Balcı (90) anlatmıştı)[1].

Şehitler

* Durmşoğlu Osman (Çanakkale),
* Süleymanoğlu Mehmetali (Çanakkale),
* Alioğlu Mehmetali (Çanakkale),
* Hacı Mehmetoğlu İsmail (Çanakkale)


Kültür

Gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Köyün yemekleri; keşkek, kırlı kızartma, sarma, aşure, gözleme, sini pidesi ve yuvarlama en önemlileri olmakla beraber yörenin her türlü yemeğini görmek mümkündür.

Coğrafya

Aydın merkezine 24 Km. uzaklıktadır. Umurlu üzerinden ise 17 Km.'dir. Batısında Mesutlu köyü, doğusunda Kozalaklı köyü, güneyinde Yağcılar köyü, kuzeyinde Umurlu beldesi bulunur.

Armutlu köyü, dağın kuzey yamacına kurulmuş, zamanla yeni yapılan evler daha düz olan ovaya yakın Dalama-Aydın yolu kenarlarına yapılmaya başlanmıştır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Nem oranı yüksektir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 555
2000 565
1997 602

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım,seracılık ve hayvancılığa son yıllarda meyvecilik arıcılığa dayalıdır. Köyümüz son yıllarda iş ve eğitim yönünden sıkıntı çektiğinden bölge insanı Aydın'a göç etmiştir. Bu yüzden nufus azalma eğilimi göstermektedir. Yetiştirilen ürünler; pamuk, mısır, zeytin, badem, incir, çeşitli sebze ve meyve, tahıl ürünleri ve yemlik bitkilerdir.

Menderes nehrinin tarım alanlarından geçmesi, ayrıca yer altı sularının bol olması, düz bir ovaya sahip olması nedeniyle köyde sulu tarım yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

2009 - Kazım Bilir
2007 - Kazım Bilir
2004 - Mukadder Balcı (Merhum)
1999 - Necdet Akbıyık
1994 - Faik Yıldırım
1989 - Faik Yıldırım
1989 - Kemal Türkol (Merhum)

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Sağlık evi olmasına rağmen sağlık personeli yoktur. Köyde sağlık personeli için lojman vardır. İmam evi vardır. Köyde düğün salonu, 3 adet kahvehane, 2 bakkal, berber, kasap ve süt alım tesisi bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon(internet'te) vardır. Köyün zeytinlikleri ile arasında ulaşım yolu tali yol olarak vardır.


kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz