Armutlu Köyü Şarkikaraağaç Isparta

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Şarkikaraağaç Armutlu Köyü Bilgileri - Armutlu Köyü Hakkında - Armutlu Köyü Tanıtımı - Armutlu Köyü ResimleriArmutlu,Isparta Şarkikaraağaç ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: ŞARKİKARAAĞAÇ

İl:ISPARTA

İle Uzaklığı:138 km

İlçeye Uzaklığı:18 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:142
1997:171

Tarihi

Köyün tarihi hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Isparta'nın merkezine 133 km uzaklıktadır. Şarkikaraağaç'ın merkezine 13 km uzaklıktadır. Armutlu Köyü ve çevresi güneyinde Beyşehir Gölü doğusunda Kızıldağ ile bütünleşir. Batısında Toros Daglarının kuzey uzantısı olan Anamas Dagları ile çevrilidir. Komşu köyleri Belcegiz, Çeltek, Salur ve Yeniköydür.

İklim

Köyün iklimi Akdeniz iklimi ile kara iklimi arasında ama kara iklimine daha yakın bir iklim yapısına sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlıdır.

Ekonomi

A) Tarım: Devlet Su Isleri tarafindan Sarkikaraagaç Sulama Projesi Çeltek Köyü arazisinin büyük bir kısmı sulama kanalları ile cevrilmiştir. Böylece Beysehir Gölü'nden alınan su ile Tarim arazileri sulanabilmektedir. Son yillarda Tarımda büyük gelişmeler olmuştur.Ekonomik boyutta olmasa da aile ihtiyacı dışında elma, salatalık,domates ve biber üretimi yapılmaktadır.

B) Hayvancılık: Köyde koyun, kültür ırkı sığır,melez ırkı sığır ve yerli sığır yetiştirilmektedir.

C) Balıkcılık: Cüzi oranda balıkcılıkda yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: OSMAN ŞENCAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 246 4192213
Cep Telefonu: 536 2245879

Altyapı bilgileri

Köyde öğretime devam eden okul mevcut değildir. Öğrenciler taşımalı sisteme dahil Çiçekpınar Beldesindeki okula gidiyorlar. Köyün içme suyu şebekesi vardır ama kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ama sağlık evi vardır.Personel yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz