Armutlu Köyü Sındırgı Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
armutlu köyü bilgileri - armutlu köyü tanıtım - armutlu köyü resimleriArmutlu, Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy eski bir tarihe sahiptir.Roma ve Bizans dönemine ait izler bulunmaktadır.Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanlıların Kayva Kuyusu mevkiinde bulunan Asayiş Karakoluna köyden bazı kişilere işkence yapıldığı ve mallarının gasp edildiği köyün ileri gelenleri tarafından bilinmektedir.Köy; köye ilk yerleşen beş ailenin üremesi sonucu oluşmuştur bundan dolayı köyün eski adı gelenbeştir.Sonra bu kişilerin köye armut dikip bunların çoğalması sonucu adı armutlu olmuştur.
Kültür

sındırgının mustesna koylerinden biridir.örf ve adetlerine bağlı halkı birbirine saygılı asayiş olaylarına rastlanmayan bir köyümüzdür.
Coğrafya

Köyümüzün Kuzeyinde Bigadiç İlçesi, doğusunda Süller Köyü, güneyinde Karaağaç Köyü, batısında ise Çakıllı Köyü vardır. Ayrıca Balıkesir iline 65 km, Sındırgı ilçesine 15 km uzaktır ama 2 yol vardır bunlardan biri Balıkesir e gidilen süllerden geçen biride karaağaç köyünden geçen yoldur
İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 528
1997 580
Ekonomi

öyün ekonomisi Tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy arazisinin 310 Dekar'ına tütün, 1098 dekar'ına buğday, Yem Bitkisi 500 dekarında,500 dekarında sebze ekilmektedir.312 adet büyükbaş , 1428 adet de küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Köy içinde bulunan akarsu ve Simav çayından faydalanılarak sulu tarım yapılmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde 3 adet Kahvehane,3 adet Bakkal Dükkânı bulunmaktadır. Halk bazı sosyal ihtiyaçlarını buralardan, bazı ihtiyaçlarını da İlçe merkezinden karşılamaktadır Köyde şebekeli yeterli içme suyu, Kanalizasyon, Umumi Tuvalet ,Köy Konağı mevcuttur.Ayrıca köyümüzde İbrahim KARAKAŞ’ın muhtarlık döneminde yapılan düğün salonu mevcuttur. Köyde sağlık kuruluşu yoktur. İlçe merkezindeki sağlık kuruluşlarından faydalanılmaktadır 1 adet köy camisi bulunmaktadır.Köyde eğitim seviyesi iyi seviyede olup, okuma yazma oranı %97 dir. 1-2-3-4-5-6-7-8.sınıflardaki öğrenciler ise Süller İlköğretim okulunda taşımalı olarak eğitimlerine devam etmektedirler.

Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:0(266)5241064
Cep Telefonu:05325706076kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz