Arpadere Köyü İncirliova Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
arpadere köyü bilgileri - arpadere köyü tanıtım - arpadere köyü resimleriArpa dere, Aydın ilinin İncirliova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. İlçeye 23 km. uzaklıkta Tire yolu üzerinde Aydın Dağları yamaçlarında kurulmuştur. İzmir ili, Tire ilçesine bağlı bir köy iken 2000 yılında İncirliova İlçesine bağlanmıştır. Köyümüzün tarihi tam olarak bilinmemekle beraber Gayrancı mevkisine gelip yerleşen bir Yörük tarafından kurulduğu rivayet edilmektedir.Daha sonra şimdiki yerleşim yerine yerleşilmiştir. Köy adını içinden geçen dereden ve eski zamanlarda çok yetiştirilen arpa bitkisinden almıştır. Köyde120 hane ve yaklaşık olarak 500 kişi yaşamaktadır. Köyün yolu asfalttır. Köyün camisi , birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu bulunmaktadır. Köyün başlıca geçim kaynağı diğer dağ köylerinde olduğu gibi “İncir ve zeytin”dir. Bunun yanında az da tarım ve büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Aydın iline 27 km, İncirliova ilçesine 23 km uzaklıktadır. Tire yolu üzerinde Aydın Dağları yamaçlarında kurulmuştur. İzmir ili, Tire ilçesine bağlı bir köy iken 2000 yılında İncirliova İlçesine bağlanmıştır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 450
1997 453

Ekonomi

Köyün başlıca geçim kaynağı diğer dağ köylerinde olduğu gibi “İncir ve zeytin”dir.
Bunun yanında az da tarım ve büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır.Birleştirilmiş sınıflar olarak.. fakat ikinci kademe için taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak / yerel net / vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz