Arslanlı Köyü Erdemli Mersin

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erdemli Arslanlı Köyü - Arslanlı Köyü Hakkında - Arslanlı Köyü Tanıtımı - Arslanlı Köyü Resimleri

Rakım : 800-900 metre arasında değişmektedir.

Uzaklık : Erdemli'ye 18 km. mesafededir.

Ulaşım : Köye günün her saatinde araç bulunur. Köy yollarının ayrıldığı kavşak üzerinde kurulu olduğu için yayla köylerine de ulaşım kolaydır.

Eğitim : Köyde bir ilköğretim okulu vardır. Bu okul çevre köylerden taşıma yoluyla getirilen öğrencilere de hizmet vermektedir. Köyde okuma-yazma oranı yüksektir. Köy yetiştirmiş olduğu memur ve bürokratlarla tanınmaktadır.

Sağlık : Köyde sağlık evi yoktur.

Nüfus : 2000 yılı nüfus sayımına göre nüfus 777'dir. Köyde yazlık nüfus 5000 civarında olmaktadır.

Hane sayısı : Köyde 600 hane vardır.

Cami : Köyde bir adet cami vardır.

Mahalleler : Merkez, Akkuyu, Eskiköy ve Gölbaşı olmak üzere dört mahalleden oluşmuştur.

Yetiştirdiği ürünler : Yayla sebzeciliğinde domates yetiştirilmektedir. Köyde meyve yetiştiriciliği yeni yeni gelişmektedir. Elma, nar ve incir yetiştirilen meyvelerdendir. Köyde kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar buğday ve arpa ekimi de yapılmaktadır.

Geçim kaynağı : Çiftçilik ve hayvancılık en önemli geçim kaynağıdır. Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığı yapılan köyde hayvancılık can çekişmektedir. Köyde önemli bir geçim kaynağı da lokanta işletmeciliğidir. Köyde on adet kendin pişir kendin ye yeri olan lokantalar mevcuttur.

Köy odası : Köyde bir adet köy odası vardır.

Tarihi eserler : Köy ve çevresinde Roma ve Bizanslılar'dan kalma ancak yok olmaya yüz tutmuş tarihi kalıntılar göze çarpmaktadır. Eskiköy'de mağaralara rastlanılmaktadır. Eski dönemlerden kalma su sarnıçları zaman zaman kullanılmaktadır. Yine Osmanlılar'dan kalma taş çeşme vardır.

İçme suyu : Köyde içme suyu sıkıntısı yoktur.

Sulama suyu : Sulama suyu yetersizdir. Su, sarnıçlardan ve sondaj kuyularından karşılanmaktadır. Eskiköy civarındaki pınarlardan sulama suyu almaktadır. Ancak bu su Eskiköy'ün ihtiyacını ancak karşılamaktadır.

İklim : Yazlar sıcak ve kurak, kış mevsimi soğuk ve yağışlı (kar ve yağmurlu) geçmektedir. Daha yukarılara çıkıldıkça yaylalarda hüküm süren iklimle karşılaşırız.

Köy hakkında genel bilgi : Adını, Arslanlı ile Kösbucağı köyünü birbirine bağlayan ve Alata deresi üzerine kurulu olan 1942 yapımı köprüdeki arslan figüründen aldığı söylenen köy, yaylalara göç eden Yörüklerin konaklama yaptıkları yerlerden biridir. Bu kemer köprü, şimdi kaderine terk edilmiş ve yıkılmak üzeredir. Eski adı Akkuyu olan köyde tek taştan yapılma tarihi bir kuyu vardır. Köy göç yolu üzerinde kurulu olduğu için lokanta işletmeleri konaklama yapanlara her türlü hizmeti sunmaktadır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz