Aşağıberçin Köyü Tosya Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kastamonu İli Köyleri - Aşağıberçin Köyü Tosya- Aşağıberçin Köyü Hakkında - Aşağıberçin Köyü Tanıtımı - Aşağıberçin Köyü ResimleriBilgiler

Nüfus 234 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 37300
Alan Kodu 0366
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Kastamonu
İlçe Tosya
Aşağıberçin, Kastamonu ilinin Tosya ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Aşağıberçin köyü Tosya'nın en köklü ve tabi güzelliklerine sahip hepsinden önemlisi Tosta'da en çok öğretmen yetiştiren köy olarak bilinmektedir.

KülKOYUMUZ KOKLU BIR YAPIYA SAHIPTIR geleneklerıne sahıp cıkan ve bu degerlerınden hiç bir zaman vazgecmeyen ahlak duzeyı yuksek ınsanlardan oluşmaktadır.


Coğrafya

Kastamonu iline 80 km, Tosya ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 234
1997 217

Ekonomi

koyumuzun temel kaynagı tarım ve hayvancılıktır . son derece gelışmış tarım metodları kullanılmaktadır.tacırlerıyle de unlu bır koydur. yaz mevsımlerınde yayla ya cıkılarak hayvancılık yapılır. koyun en verimli kaynagı hayvancılık olmakla bırlıkte yenı iş alanları aklenmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 - celal bayar

1999 - muzaffer haklı
1994 - ali kaya
1989 - mustafa bozan
1984 -
Altyapı

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ve ayrıca köyümüzde çok sayıda polis memiri , imam, öğretmen yetişmektedir köyümüzün çoğunluğu okuma yazma bilmektedir(%96 sı)


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz