Aşağıdemirbük Köyü Çemişgezek Tunceli

DeMSaL

Özel Üye
#1

Aşağıdemirbük Köyü Çemişgezek Tunceli konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Aşağıdemirbük Köyü Çemişgezek - Aşağıdemirbük Köyü Hakkında - Aşağıdemirbük Köyü Tanıtımı -Aşağıdemirbük Köyü Resimleriİlçe: NAZİMİYE - İl: TUNCELİ

Köy Muhtarı: Ahmet LAÇİN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:

412 20 11Tunceli
Bilgiler
Nüfus 29 (2008)
Rakım 885 metre
Koordinatlar 39
Posta Kodu 62600
Alan Kodu 0428
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Tunceli
İlçe Çemişgezek
Bucak Gedikler
Web Sitesi Yerelnet

Aşağıdemirbük, Tunceli ilinin Çemişgezek ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih

Köyün eski ismi Aşağı Varteniktir. Bu ismi Ermeniler vermiştir. Fakat Köyün yeni ismi Aşağı Demirbük olmasına rağmen genellikle Vartenik ismi kullanılır ve bilinir.

Eskiden Elazığ'a bağlı olan Çemişgezek Tarih ve kültür bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Aşağı Demirbük köyü kültürel bakımdan Elazığ ile halen bağını koparmadığından örf ve adetlerini aynen korumaktadır. Elazığ bir kültür şehri olması hasebi ile Aşağı Demirbük köyü aynen bu dokuyu yaşamış ve yaşatmaktadır. Yaklaşık 500 yıllık bir köy olan Aşağı Demirbük'ün kurulduğundan bu yana adı bir kere değişmiştir. Bölgenin en köklü geçmişe sahip köylerinden bir tanesidir.Tunceli ili kültürü ile uzaktan yakından hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır.

Tarihi 1510 yıllarına dayanan Aşağı Vartenik(Aşağı Demirbük) 1933 lere kadar Ermenilerin burada yaşadıkları ve daha sonraları köyü kendi istekleri doğrultusunda terk ettikleri bilinir hala kilise, ev ve mezar kalıntıları köylülerin yoğun gayretine rağmen zamana yenik düşmüştür.

Tarihi kaynaklar bu köyün ermeni köyü olduğunu sonradan türklerin yerleştiğine dair bilgi vermektedir. Köy Osmanlı ve Harput kaynaklarında Selçuklularla yöreye yerleşen 500 yıllık geçmişi olan bir köydür. Ermenilerin işgal ettiği köyümüzde Ermenileri köyümüzden çıkarmak için köy halkımız ayaklanarak bu ayaklanmayı bastırmışlardır. köy halkı Ermenileri kendi topraklarımızdan kovarken Ermenilerin Büyük bir hazine sakladıklarını söylerler. Ama bu doğrumudur kesin bir bilgi yok elmizde.

Tunceli iline 147 km, Çemişgezek ilçesine 24 Km. uzaklıktadır. Ayrıca Elazığ iline ise 63 Km. mesafede olup; heryönden Elazığ ili irtibat halindedir. Tunceli ili ile herhangi bir (Ticari-ekonomik ve kültürel) ilişkisi bulunmamaktadır. Keban Baraj Gölüne çok yakındır. Göl manzaralı tarla ve bahçeleri bulunmaktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Kültür

Kültürel anlamda - coğrafi yakınlık ve tarih boyunca Elazığ'la içiçe olması nedeniyle - Elazığ Kültürüne yakın olduğu söylenebilir.

Köyün tamamı Türk kökenli olup Türkçe'den başka dil bilinmemekte ve konuşulmamaktadır. Okuryazarlık oranı %100 olup devletin her kademesinde çalışanı/emeklisi bulunmaktadır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 29
2000 29

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Üzüm, dut, fıstık, badem ve sebzecilik ekonomide önemli bir yer tutar.
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stebilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Yolları asfalt olamadığı için çok kötüdür.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz