Aşağıdoğancılar Köyü Hakkında Bilgi Alaplı Zonguldak

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Aşağıdoğancılar Köyü Alaplı hakkinda bilgiler - Aşağıdoğancılar Köyü resimleri - zonguldak resimleriAşağıdoğancılar, Zonguldak ilinin Alaplı ilçesine bağlı bir köydür.

* 1 Tarihi
* 2 Coğrafya
* 3 İklim
* 4 Nüfus
* 5 Ekonomi
* 6 Muhtarlık
* 7 Altyapı bilgileri
* 8 Dış bağlantılar

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Ancak bilinen bu köyün en köklü ailesinin TEKKELİOĞULLARI olduğudur...TEKKELİOĞULLARI BU KÖYÜN EN ASİL AİLESİDİR.Aynı zamanda bu köyün ilk evi TEKKELİOĞULLARININ evidir daha sonra köy genişlemiştir ama bu köyün kurucusu TEKKELİOĞULLARIDIR.


Köyde tipik Karadeniz gelenek ve göreneklei vardır.Bununla bersber mıhlama,keşkek,höşmelim,çılbır gibi bazı geleneksel yemeklerde vardır...

Coğrafya

Zonguldak iline 61 km, Alaplı ilçesine 1 km uzaklıktadır.Köyün Tekke Mah.ile arasında bir dere bulunmaktadır bu dere yazın TEKKELİ GENÇLERİN en büyük eğlence kaynağıdır...

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.etrafı yeşillkler ile dolu olup olup adeta bir saklı cennettir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 562
1997 321

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Bunun yanında AK-AL vb. bazı fabrikalarda çalışanlar bulunmaktadır.Köy kadınlarının bir kısmı kendi bahçelerinde yetiştirdiği sebze ve meyveleri Alaplı pazarında satarak ev ekonomisine katkı sağlamaktadırlar.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Rami YAPAR
1994 - Mehmet YILMAZ
1989 - Mehmet YILMAZ
1984 -
1999 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz