Aşağıdüzmeydan Köyü Hakkında Bilgi Taşlıçay Ağrı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Taşlıçay Aşağıdüzmeydan Köyü - Aşağıdüzmeydan Köyü Hakkında - Aşağıdüzmeydan Köyü Tanıtımı - Aşağıdüzmeydan Köyü Resimleri
İlçe: TAŞLIÇAY

İl: AĞRI


Demografik Bilgiler:

Nüfusu:
2000
510

1997
475


İle Uzaklığı:
40 km

İlçeye Uzaklığı:
12 kmTarihi

Köyün tarihi çok eski olmakla beraber;ne zaman kurulduğu hakkında kesin bir bilgi yoktur.Köy içerisinde ermenice yer adlarından ve deré(kilise)adlı yıkıntılardan bir zamanlar burda ermenilerin yaşadığı belli olmaktadır.Köyün içerisinde geçen su köyü ikiye bölmüştür.Güney kısmında kalan Taxın(mahalle) adının tape xaça(haçlar tepesi)olması;burada ermeni ve kürtlerin içiçe yaşadığı anlamı çıkmaktadır.Köyün adı tarih boyunca duzmeydan olarak anılmıştır.Köyün isminin her ne kadar türkçe olması;burada Türklerin yaşadığı anlamını çıkarmıyor.Bu isimlendirmenin bir hikayesi,bir geçmişi olduğuda aşikardır.Köye ilk yerleşen ailenin mala evloyé simo olduğu söylenir.Köy aşiretsel olarak kendilerini zilli aşiret konfedarasyonun celali yapısının pileki kolunun mala muret ailesine mensup olarak görür.Köyde pileki olmamalarına rağmen evlo simo,mala cive,mala nisevk gibi ailelerde artık kendini mala muret mensubu olarak görmektedirler.köyde yaşayan aileler şunlardır.mala hese temo,mala hisoye çeto,mala kasoye bedo,mala evloye simo,mala mihoye beko,mala cive ve mala nisevktir.Köyden konya yeniceoba,aydın ve ilçelerine,izmir-bergama,istanbul,bursa,kayseriye ve avrupaya yoğun bir göç yaşanmıştır.

Kültür

Köy geleneksel kürt kültürünün izlerini taşımakla beraber,islam öncesi kürt geleneklerinin de izlerini halen taşır.Beran berdan(koç salımı ritüeleri)hıdır nebi kutlamaları devam etmektedir.Yemekleri keledoş,helise;kéşke,barani,avsira torak a,yöresel yemeklere birkaç örnekten biridir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köy halkı tamamen hayvan olarak beslenmektedir

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Ferzende Işık
2004 - Ferzende Işık


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyüniçme suyu şebekesivardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.