Aşağıhüyük Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1

Aşağıhüyük Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
aşağıhüyük köyü bilgileri - aşağıhüyük köyü resimleri - aşağıhüyük köyü tanıtımAşağıhüyük, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Bu köy 1864 kuzey Kafkasya sürgünü sırasında Kafkasyadan gelmiş bir Çerkes (kabartay) köyüdür.Son dönemde yoğun olarak göç veren bu köy, aynı zamanda Kayseri pınarbaşı bölgesindeki 74 Çerkes köyünün ve uzunyayla olarak tanımlanan bölgenin en uç noktasıdır. Köyün Çerkesce ismi Babuguey'dir ve aynı isimde iki köy daha mevcuttur(bu köylerin birisi kayseri pınarbaşı,diğeri sivas yıldızeli ilçelerine bağlıdır)Köy Çerkesce ismini bir aileden almaktadır. Köyün Türkçe ismi ise eski dönemlere kadar uzanmakta ve bölgenin tarihi ile bağlantılı olarak bir alan tanımlamasına dayanmaktadır. Bölgede,tarih öncesi dönemlere uzanan kalıntılardan kaynaklandığı sanılan "aşağı hüyük" ve "yukarı hüyük" olmak üzere iki köy mevcuttur. Kayseri-Malatya -Sivas üçgeni içerisinde kalan hüyük yaylasının arkeolojik geçmişinin m.ö 3000 - 5000 yıllarına uzandığı bilinmekte ve bu iki köy de bu arkeolojik bölgenin sınırı olarak tahmin edilmektedir. Aşağı hüyük isminin de bu tarihi bağlantıdan geldiği düşünülmektedir. onur
Kültür

Köy bir Çerkes köyü olması sebebiyle günlük yaşama tümüyle Çerkes gelenekleri ve Çerkes toplumsal ilişkileri egemendir. Büyüğe mutlak riayet,kadına saygı,çocuğu tüm cemiyetin sahiplenmesi gibi değişmez temel kurallar günümüzde baskın gelen asimilasyona rağmen devam ettirilir. Cenaze düğün toplantı gibi cemiyet işleri tamamen Çerkes kurallarına göre yürütülür.
Coğrafya

Sivas iline 95 km, Kangal ilçesine 44 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 75
1997 73
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Sever Işık
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz