Aşağıokçular Köyü Merkez Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Aşağıokçular Köyü Bilgileri - Aşağıokçular Köyü Hakkında - Aşağıokçular Köyü Tanıtımı - Aşağıokçular Köyü ResimleriAşağıokçular, Çanakkale Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MERKEZ

İl:ÇANAKKALE

İle Uzaklığı:14 km

İlçeye Uzaklığı:0 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:438
1997:392

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği kesin olmamakta ancak yaşlılar tarafından savaşlarda okçuluk yapan askerler tarafından kurulduğu söylenmektedir. 1500 yıllarda kurulduğu sanılmaktadır 1970 yılında yenisi yapılmak üzere yıkılan caminin kitabesinde 1030 ibaresi vardı bunun rumi yıl olduğunu kabul edersek miladi yıla göre 1614 yılında inşa edildiği sanılmaktadır.

Kültür

Köyün gelenekleri, her yıl ramazan boyunca tüm köy halkına ve dışarıdan gelen misafirlere iftar yemeği verilir; ayrıca heryıl mayıs veya haziran ayın da geleneksel köy hayırı yapılır. Köyümüze has yemek çeşidi yoktur.Köyümüzün adıyla bütünleşen meşhur karpuzu vardır.

Coğrafya

Çanakkale merkezine 14 km Kepez Beldesine 8 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyümüzde sulama koperatifi vardır koperatife ait 40 tonluk eletronik kantar mevcuttur.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Ayrıca köyümüze bağlı Salavat ile Andıktaşı mahalleleri vardır.

Köy Muhtarı: :Bilgi Yok

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ile adsl bağlantısı vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz