Aşağıtepe Köyü Fatsa Ordu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Fatsa Aşağıtepe Köyü - Aşağıtepe Köyü Hakkında - Aşağıtepe Köyü Tanıtımı - Aşağıtepe Köyü Resimleri
İlçe: FATSA

İl: ORDU

Köy Muhtarı: Yüksel KADİROĞLU

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (452) 423 42 88

Cep Telefonu: 0 (536) 571 64 65

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 397

İle Uzaklığı: 57 km

İlçeye Uzaklığı: 5 kmKültür

Köy, geçimini hayvancılık, hayvansal besinler (tereyağı, çökelek), fındık; doğada kolay bulunan bitkilerden merülcen, dağ mantarı, gandirik, nivik, dağ çileği vs. gibi bitkilerden ve bu bitkilerin satışından sağlamaktadır. Karadeniz'e özgü yetişen mısır, incir, elma, kiraz, tafnal, döngel, kara lahana da bölge besinleri arasındadır.

Eskiden halı dokumacılığı yaygındı.

Yöresel yemekleri; karalahana çorbası, etli lahana dolması, pırasa, kandirik, pancar, taze fasülye turşusu, etli gürcüce, mısır keşkeği, su böreği ve diğer yöresel yemeklerdir.

Gençlerin büyükşehirlere ggöçü, büyüklerin kaybedilmesi, geleneklerin yaşatılmasını zorlaştırmaktadır. Büyüklerin anlatmasına göre, kemençe ve tulum seslerinin yoğunluğu, düğünde bacalara silah atılması, düğünlerde erkek tarafının atlarla gelini kendi yurtlarına götürmesi, kına geceleri gibi gelenekler, az da olsa yaşatılmaktadır.


Köyün ekonomisi fındık yetiştiriciliği tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Yaptığı işlerden dolayı evinin önüne araba çıkmamaktadır. Ve yol olmamaktadır. ve su getirilmelidir artık.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz