Aşağıtepecik Köyü Hakkında Bilgi Gülova Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
aşağıtepecik köyü bilgileri - aşağıtepecik köyü resimleri - aşağıtepecik köyü tanıtımAşağıtepecik, Sivas ilinin Gölova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Aşağı Tepecik'in Selçuklular döneminde Şeyh Behlul bin Hüseyin el-Horasani isimli zat tarafından kurulmuştur. Selçuklu Sultanı III.Gıyaseddin Keyhusrev'in Şubat 1274'te, o zaman Şebinkarahisar'a bağlı Suşehri'nden bir zaviyeye yaptığı vakfîye önemli bir tarihi belgedir. Sultan vakfiyede şehirde Darü'z-zakirin adını alan zaviyeye ve onun şeyhi Behlul bin Hüseyin el-Horasani'ye ırmak suyu, Soğukpınar, Yüce-kaya, Bölürce-pınar, Küçük-höyük, Aluçlugediği, Yü-ce, Höyük kuşağaç kızıl höyük ve kara taşlar sınırları içinde Gökçey ile Basar-pınar ve yol arasındaki Baru(Aşağıtepecik eski ismi) köyünü bütün huku-i divaniyesi (vergileri) ile vakfettiğini, tevliyeti şeyhe ve evladlanna şart kıldığını belirtir. Bu belge, yörede dini kuruluşlardan biri olan bu zavi-yenin varlığını arazinin bütün Selçuklu Türkiye'sinde olduğu gibi Mengücek ilinde de miri toprak rejiminin yani devlet varlığını ve bu nedenle sadece vergilerin vakfedildiğini gösterir. Ayrıca bu bölgenin yer adları bakımından ne derece Türkleştiğini göstermek bakımından önemlidir.

.Aşağı Tepecik 1939 depreminde en fazla zarar gören ve zayiat veren köylerimizdendir. 7 ocak sönmüş ve farklı ailelerden olmak üzere 70 kişi hayatını kaybetmiştir. Köy tamamen yerle bir olmuştur. Bunun üzerine köylüler Amasya-Erzincan asfaltı üzerindeki Barakalar denen mevkiye evlerini yapmaya başlamışlardır. Ancak daha sonraları yine eski köye dönülmüştür. Bugün Barakalar mahalle olarak yerleşime devam etmektedir.
Kültür

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımda, kuru fasülyesi Türkiye çapında ün yapmıştır
Coğrafya

Sivas iline 186 km, Gölova ilçesine 12 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 2030
2007 1950
2000 1005
1997 930
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Şeref Altınışık
2004 - Şeref Altınışık
1999 - Hacı Yılmaz
1994 - Haris YANAR
1989 - Haris YANAR
1984 - Haris YANAR
1821 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz