Aşağıyongalı Köyü Merkez Muş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Aşağıyongalı Köyü - Aşağıyongalı Köyü Hakkında - Aşağıyongalı Köyü Tanıtımı - Aşağıyongalı Köyü Resimleri - Vahnas Köyü

Köy Muhtarı: Bilgi yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün eski bir Ermeni köyü olduğu söylenmektedir. Köy halkı 1925 yılında 3 hane olup, Bunlar; H.Ali Sevim (Bu kişinin Kars'tan geldiği söylenmektedir. Kel Edo, Musa adlı kişiler di. Musa ve Edo daha sonra Çengili köyü'ne göç etmişlerdir). (Bunların nereden geldikleri ve kökenleri bilinmemektedir.

Köyü asıl oluşturan halk ise 1940'lı yıllarda Erzurum'un İspir İlçesinden göç ederek gelmiştir. Aşağıyongalı köyü halkının bir kısmı İspir'in eski ismi Gahans olan köyden, bir kısmı yine İspir'in eski ismi Vahnas olan köyünden, bir kısmı İspir'in Dişans köyünden, bir kısmı Karagavur ve Poskor'dan, bazı haneler Bayburt'tan bazıları da şimdiki Ermenistan'ın başkenti Erivan'dan Revan Mahacirleri (kürtler) (Sofi Ali Kartal, H.Hıdır Kartal, Sait Kartal ve Abdullah Alkan) Ali-Halit ve Ezzonun babaları vb. gelmişlerdir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köy eskiden parmakla gösterilecek kadar gelişmişti; Köyde cami, okul, iki katlı 150 kişilik tüm Muş ahalisine hizmet verebilecek büyüklükte bir Kur'an kursu bulunmaktaydı. Köyün çeşmeleri son derece moderndi.

Coğrafya

Muş ovasında bulunan köy Muş şehir merkezine 39 km uzaklıktadır.

Köyün eskiden bir yaylası ve ormanı mevcuttu

İklim

Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 665
1997 705

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz