Aşağıyuvalı Köyü Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Aşağıyuvalı Köyü Gümüşhane resimleri - Aşağıyuvalı Köyü Gümüşhane hakkinda bilgilerAşağıyuvalı, Gümüşhane ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür. Devletin belki de adını ve yerini bilmedigi bir köydür ayrıca.

köyün eski ismi zügi dir daha sonra assgı yuvalı adını almıştır köyde eski kilise ve mezar kalıntıları vardır köy yagmurderenin en eski tarihe sahip olan köylerindendir.dedemden dinledigime göre kan davasının sürdügü köylerden biridi ancak bu kan davaları eki tarihlerdee bitmiştir.

Kültür

Köy karadeniz kültürü ile dogu anadolu kültürünü bir arada barındırmaktadır. Köyün meşhur yemekleri arasında guymak, gazi galduran, lahana çorbası ve kartol yahnisi bulunmaktadır.

Coğrafya

Gümüşhane merkezine 69 km uzaklıktadır.Trabzona en yakın köylerden biridir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 60
2000 27
1997 52

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde 70 büyükbaş 150 küçükbaş hayvan bulunmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mecit Gündoğdu
1999 - Mecit Gündoğdu
1994 - Mecit Gündoğdu
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz