Asayiş Köyü Sungurlu Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Asayiş Köyü Sungurlu resimleri - Asayiş Köyü Sungurlu hakkinda bilgilerAsayiş, Çorum ilinin Sungurlu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

asayiş köyünün öz geçmişiKöyün kurucusu ibiş lakabıyla bilinen hacı hasanın babasıdır köy ibiş tarafından kurulmuştur.ibiş yaklaşık 1790 yılarında malatyadan gelip asıl ismi göl pınar olan asayiş köyünü kendine köy edinmiştir tüm araştırılmalar sonucu bu bilinmektedir asayiş köyü hacı hasan soyu tarafından kurulmuştur.Ayrıca köyün adı belirli bir süre sonra bir komutan tarafından asayiş olarak değiştirilmiştir.

Kültür

Köyde genellikle düğünlerde tarhana çorbası, pilavlı yahni, tatlı olarak üzüm tatlısı, yapılır.Ayrıca salata da verilir.

Coğrafya

Çorum iline 115 km, Sungurlu ilçesine 45 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 29
1997 108

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı Muhtar
2004 Ömer Harputlu
1999
1994
1989
1984

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz