Aşık Hüseyin Orhan Kimdir - Aşık Hüseyin Orhan Biyografisi, Hayatı

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Aşık Hüseyin Orhan biyografisi, Aşık Hüseyin Orhan hakkında bilgi, Aşık Hüseyin Orhan hayatı, Aşık Hüseyin Orhan kimdir

1938 Kuyudere (Minayik) köyünde dünyaya gelmiştir. Mahmut dede kabilesinden gelmektedir. Babası Musa Kazım dede annesi Satı Orhan’dır. Kendisi 4-5 yaşlarında iken babası vefat etmiştir. Annesinin yanında köyde büyümüştür.

Küçük yaşta saza olan tutkunluğu nedeniyle köyde saz çalanların yanında oturup kalkarmış. Saz çalmaya 7-8 yaşlarında cura çalarak başlamıştır. İlk saza olan hevesini çocukluğunda kendi deyimiyle süpürge ve maşayı saz niyetine kullanarak hevesini giderirmiş. Köyde hemen hemen herkesin saz çalması Aşık Hüseyin’inde saz çalmasında en büyük faktördür.

Saz çalmayı kendi çabalarıyla, büyüklerinden, arkadaşlarından ve komşusundan bakarak ve inceleyerek öğrenmiştir. Kuyudere (Minayik) köyünde özellikle ibadetlerde saz çalmak zorunluluğu olduğu için, kendi sesinin güzelliği ve saza olan hevesi saz çalıp söylemeyi kendisi için gerekli kılan en büyük etkenlerden birisi olmuştur. Bağlamayı pençe (elle) tekniği ile çalmaktadır.

Örnek aldığı aşıklardan başta Hasan Hüseyin olmak üzere Haşim Orhan. Düzgün Sarıaltun, Cuma Yüzbaşıoğlu. Aşık Veysel, Yemini, Fuzuli, Pir Sultan, Kul Himmet, Teslim Abdal- Hatayi - Virani gibi ünlü Halk Aşıklarımızı da kedisine gerek saz gerekse söyleyişleriyle kendisine örnek almıştır.

1953‘te evlenen Aşık Hüseyin Orhan 1954’te İstanbul’a işçi olarak gelmiştir. 1963’te TRT İstanbul ve Ankara radyosunda mahalli sanatçı imtihanlarını kazanarak girmiştir. İstanbul, Ankara ve Avusturalya’da bant çalışmasında bulunan Hüseyin Orhan’ın Fransa’da bir Cem CD’si bulunmaktadır. TRT THM repertuarına, gerek kendi gerekse çeşitli aşıkların beyitlerini; sazı ve sesi ile icra ederek hizmetler vermiştir.