Aşıkzülali Köyü Posof Ardahan

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Aşıkzülali Köyü Posof - Aşıkzülali Köyü Hakkında - Aşıkzülali Köyü Tanıtımı - Aşıkzülali Köyü Resimleri

Ardahan
Bilgiler
Nüfus 596 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 75800
Alan Kodu 0478
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Ardahan
İlçe Posof

Aşıkzülali, Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün kuruluşunun ne zamana rastladığı kesin olarak bilinmemektir. Tarihi kalıntılar gösteriyor ki, Köy çok eskiden beri yerleşim yeridir. Köyün kuruluşu hakkındaki rivayetler şunlardır;

* Kars’ın Melikköy’nden gelen üç kardeş,Karap Tepesi’nden bir ok atıyor. Okun düştüğü yerde ilk evi yapıyorlar.
* Hanak İlçe’sinin Binbaşak(Gügübe) Köyü’nde yaşayan Ömer Ağa adındaki adam, susuzluktan usandığı için oradan göçer ve köyün şimdiki Ömergil denen sülalenin evlerinin yerinde evlerini yapar. Daha sonra gelen ailelerle büyük bir köy oluştururlar.

Her iki rivayette de denir ki; bu aileler geldiği zaman köyde, Yeke ve Men diye iki aile varmış. Bunlar sonradan köyden gitmişler. Onların soyundan kimseleri yoktur ancak "Menin boğazı" ve "Yekenin Çayırı" diye anılan yerler vardır. Şuan köyü oluşturan sülaleler Acara, Ahıska, Artvin'in Şavşat ilçesi, Kars, İstanbul, Kırım, Posof'a bağlı Söğütlükaya, Gürarmut, Baykent ve Gönülaçan köylerinden gelerek bu köyü oluşturmuşlardır.
Köy Adının Kaynağı [değiştir]

Eski adı Suskap olan köyün adının anlamı şöyle rivayet edilir

* Bir adam oğluna ok atmasını öğretirken ; "Sus, fırsat bulduğun zaman Kap" demiş ve sonradan bu sözler biraraya getirilerek Suskap olarak köye ad olmuş.
* Köyün her tarafında "bol su" olduğundan buraya "su kabı" demişler. Sonradan bu iki sözcük kaynaştırılarak Suskap adı oluşmuş.
* Yeni adı Aşıkzülali olan köyün ismi ünlü halk şairi Aşık Zülali anısına AŞIKZÜLALİ olarak değitirilmiştir.

Kültür

Köyde yarı göçebe kültür hakimdir yazın yaylalara çıkılır kışın köyde konaklanır. En önemli yemeği khinkaldır. Bu yemek Kayseri mantısına benzer yemeklerde hamur çeşitleri ağırlıklıdır dönemin en büyük aşığı olan Aşık Zülali burda yetişmiştir.
Ardahan iline 90 km, Posof ilçesine 18 km uzaklıktadır. Ilgar Dağı'nın kuzeybatı eteklerinde,Kol çayının güneyinde yer alır.Damal İlçesi, Baykent(Vahla), Akballı(Obol), Aşıküzeyir(Hevat) köy hudutlarıyla çevrilidir.Köy hudutlar içinde güneyden kuzeye akan iki akarsu vardır.Bu sularda alabalık yaşamaktadır.Bu suların üzerinde günümüzde çalışmasa bile birçok değirmen vardır.Köyün Ulgar dağı eteklerinde soğuk suyu ve geniş yeşillileriyle ünlü yaylası vardır.Yaylaların olduğu Karap meşhurdur.Karap, Eski Yayla ve Colit yamaçları sık ormanlarıyla ünlüdür.Son yıllarda çam ağaçları ekilmiştir.
İklim

Köyün iklimi, Karasal İklim ve Karadeniz İkliminin geçiş noktasında bulunmaktadır
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 381
2000 542
1997 596
1990 877
1985 1197
1980 1344
1975 1449
1970 1622
1965 1617
1908 867
1884 637

Bir zamanlar nüfusu 2000'e yakın olan Aşıkzülali Köyü'nde şimdi 100 civarında hane bulunmaktadır. Özellikle 1990'lı yıllardan sonra göç vermeye başlayan köyümüzde son birkaç sene içerisinde göç oldukça yavaşlamıştır. Göç edenlerin büyük kısmı başta İstanbul olmak üzere Kocaeli ve Bursa illeri Suskaplılar'ın yerleştigi diğer önemli illerdir. Sadece yurt içinde olmamakla birlikte, Avrupa'nın birçok ülkesinde de çok sayıda Suskaplı bulunmaktadır. Hollanda, Belçika, Almanya, Fransa, Suudi Arabistan, Avusturya ve K.K.T.C.'de yaşayan nüfus fazladır.
Ekonomi

Köy halkının en büyük geçim kaynağı hiç süphesiz tarım,arıcılık ve hayvancılıktır.Buğday, arpa, patates, taze fasulye yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir.Önceleri tamamen insan ve hayvan gücüyle yapılan tarım, teknolojinin gelişmesiyle birlikte yerini birtakım makina ve aletlere bırakmıştır.Hayvancılık da köyümüzde oldukça gelişmiştir.Büyükbaş,kümes hayvancılığı ve arıcılık yapılmaktadır.Bundan on yıl öncesine kadar celepleriyle (binlerce koyun) ünlü köyümüzde şu anda tek bir küçükbaş hayvanın olmaması çok düşündürücüdür.Büyükbaş hayvanların özellikle sütünden yararlanılarak çeçil,yağlı peynir,tuluğ,gorcola,kaymak gibi ürünler elde edilmekte, ve köy halkı bunların bir kısmını satarak geçinmektedir.Son zamanlarda açılan mandıra köy halkını ekonomik açıdan biraz olsun rahatlatmıştır.Kümes hayvanları da hemen hemen her hanede vazgeçilmez olmuştur.Yurtiçi ve yurtdışından "Kaz" a yoğun talep gelmektedir.Arıcılık da son yıllarda gelişmeye başlamıştır.
Altyapı bilgiler

* Okul: (1938)'de açılmış. Şu an açık durumda ve 8 yıllık ilk ve orta okul düzeyindedir.
* Cami: (1788)'de yapılmış.
* Sağlık Ocağı: (1970)'de sağlık ocağı açılmıştır.
* Köy Odası: (1976) ahşap olan köy odası sökülerek yerine betonarme olarak yapıldı.
* Yol: (1973)'de yol yapılmıştır. Şu an stabilize yoldur.
* Su: (1958)'de evlere su verilmiştir.
* Elektrik: (1982)'de elektrik verilmiştir.
* Telefon: (1982)'de elektrikle beraber telefon da bağlanmıştır.
* Kanalizasyon: Kanalizasyonu var.


Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz