Aşılıarmut Köyü Uğurludağ Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Aşılıarmut Köyü Uğurludağ resimleri - Aşılıarmut Köyü Uğurludağ hakkinda bilgilerAşılıarmut, Çorum ilinin Uğurludağ ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Aşlıarmut Köyü büyükbaş hayvancılıkla uğraşan insanların dağa yakın olması nedeniyle yerleştikleri bir yerdir. Köyün adı burada armut ağaçlarının çokluğundan değil daha sonradan aşılanan bir armut ağacından gelmektedir. Buradaki insanlar nerede kaldıklarını tarif ederken bu aşılı armut ağacını kullanarak tarif ettiklerinden dolayı köye bu isim verilmiştir. Köyün kuruluşu 2-3 ailenin hayvancılık yapmak için dağa yakın olan bu yerde yerleşmeleriyle oluşmuştur. Yazları dağdaki yaylalara göç ederek, kışları ise köye dönerek yaşamlarını sürdürmüşler. Köyün ekili arazileri de mevcut olmakla beraber çoğunlukla hayvancılıkla uğraşmışlar. Günümüzde ise hayvancılık yapan çok az kişi kalmış durumdadır. Köyün büyük çoğunluğu büyük şehirlere (Ankara, Bursa) göç etmişlerdir. Bayramlarda ve yazın hasat mevsiminde köye dönerek tarladaki ekinlerini biçer, hasatı toplar yine büyük şehirlere dönerler.

Kültür

Köyde Anadolu'ya özgü pek çok kültür vardır.

Coğrafya

Çorum iline 59 km, İskilip ilçesine 45 km, Uğurludağ ilçesine 7 km uzaklıktadır. Şırnak Dağlıca'daki teröristlerce verilen baskında şehit düşen Şehit Er Sıddık KÜÇÜKGÖZ adı köy okuluna verilmiştir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 200
2000 959
1997 796

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Seçim Yılı

2009
Muhtar

Recep MEMİŞ
2004 Recep Memiş
1999 ömer arpuş
[[1994))

MUSTAFA ÜZMEZ

1989 mehmet arpuş
1984 mehmet arpuş

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu ve orta okul vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yeni kurulmaktadır.Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yeni kurulmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz