Aşırı Kilo-Aşırı Kilodan Yakınan Gençlere Çözüm Önerileri

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Aşırı kilodan yakınan gençlere çözüm önerileri

Gençler arasında şişmanlık artınca liposuction ile fazlalıklardan bir anda kurtulmak neredeyse moda oldu Genç kızlar liposuction ile karın yağlarını aldırırken, erkekler Kıvanç Tatlıtuğ gibi göğüs istiyor!Gençler artık çok beklemeden, hemen güzelleşmek istiyor. Bu yüzdenden de estetikçilerin kapısını daha çok aşındırıyor. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi'nden Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Aydın Saray, aşırı kilodan yakınan gençlere ne tür çözümler önerdiklerini anlattı...

GENÇLERİN YÜZDE 25'İ OBEZ!
Gençler size en sık hangi sorun nedeniyle başvuruyor?
Amerika'da toplumun yüzde 40'ını ilgilendiren obezite sorunu, artık Türkiye'de de gençlerin yüzde 25 gibi önemli bir oranını ilgilendiriyor. Çünkü günümüzün gençleri sağlıklı beslenmiyor, spor yapmak veya yürümek yerine arabayla dolaşmayı tercih ediyor ve saatlerce bilgisayar başında zaman geçiriyor. Bunun sonucunda da aşırı kilo aldıkları için vücutlarında hem aşırı yağ birikiyor hem de ciddi deformasyonlar oluşuyor. Gençler de sağlıklı beslenip, spor yaparak ideal kilolarına ulaşmaya çalışmak yerine, çözümü kolay bir yol olarak gördükleri 'liposuction'da buluyor ve vücutlarındaki fazla yağları almamızı istiyorlar.

AİLELER İÇİN HEDİYE PAKETİ GİBİ
Yağ aldırma işlemini daha çok kızlar mı yoksa erkekler mi tercih ediyor? Ailelerin liposuction'a bakışı nasıl?
Liposuction hem genç erkekler hem de genç kızlarda estetik girişimler arasında en sık yaptırılan işlem. Öyle ki, erkeklerde daha önce liposuction yaptıranların oranı yüzde 1-2 iken, şimdi bu oran yüzde 12-15'ler düzeyine çıktı. Genç kızlarda yıllardır en sık yaptırılan işlem olan liposuction, özellikle 17-18 yaşında aileler tarafından mezuniyet sonrası bir hediye paketi şeklinde sunulur hale geldi. Aslında ebeveynler operasyonlara pek sıcak bakmasalar da, gençler artık daha özgür oldukları için kendi kararlarını kabul ettiriyorlar.

HER ŞEYİ YEMEK İSTİYORLAR
Aşırı kilolarından yakınan gençlere hemen liposuction mı yapıyorsunuz?
Hayır, sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinerek fazla yağlarından kurtulabilecek olan gençlere liposuction yapmıyoruz. Maalesef; gençler arasında 'her gün istediğimi istediğim kadar yerim. Nasıl olsa 15 litre yağ çektirerek zayıflayabilirim' gibi yanlış düşünceye sahip olanlar var. Onlara operasyonla en fazla beş litre yağ alabileceğimizi, çünkü liposuction'ın zayıflama değil, vücutta kontör düzeltme işlemi olduğunu belirtiyor ve operasyondan vazgeçmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Size yağlanma şikayetiyle gelen gençlere ne öneriyorsunuz?
Öncelikle beslenme ve yaşam tarzlarını değiştirmelerini istiyoruz. Eğer, mümkünse operasyon dışı yöntemlerle, ahenkli bir vücuda kavuşmaları için onları motive etmeye çalışıyoruz. Sağlıklı beslenmeleri için diyetisyene, düzenli spor için de spor merkezlerine gitmelerini öneriyoruz.

SPOR BİLE KÂR ETMİYORSA...
Estetik ve plastik cerrah olarak ne zaman devreye giriyorsunuz?
Bazı hastalıklar nedeniyle tedavi gören ve bu tedavi sonucunda aldığı kiloları bir türlü veremeyen gençlerde hemen devreye giriyoruz. Bazı gençler maalesef metabolik sorunlar nedeniyle beslenmelerine ve düzenli spor yapmalarına rağmen vücutlarındaki yağı yok edemiyor. İşte bu durumda alınan fazla yağlar hem sağlıklarına katkıda bulunuyor hem de gençlerin yeniden özgüvenlerine kavuşmalarını sağlıyor. Ayrıca liposuction'ı beslenmesine dikkat ettiği ve spor yaparak ideal kiloya ulaştığı halde vücudunun bazı bölümlerindeki yağlardan hâlâ kurtulamayan hastalara da uyguluyoruz.

ERKEKLERİN ÇOĞU BÜYÜK GÖĞÜSLÜ
Liposuction en çok hangi sorunlarda fayda sağlıyor?
Karın, bel, kalça ve kol inceltmede büyük bir yarar sağlıyor. Bu yöntemin çok etkili olduğu bir başka alan ise erkeklerde göğsün küçültülmesi...

TİŞÖRT GİYEMİYORLAR
Genç erkeklerin yüzde kaçı göğüs büyüklüğünden yakınıyor?
Genç erkeklerin yüzde 60'ında erkek tipi göğüs büyümesi sorunu var! Aslında erkeklerde büyük göğüsler eskiden de vardı ama bu bir sorun gibi algılanmıyordu. Günümüzün sosyo kültürel değer yargıları değiştiği için bunun görsel sorun olduğunun da farkına varıldı.

Göğüsleri büyük olan erkekler en çok hangi durumdan yakınıyor?
Gelen hastalardan en sık, 'Tişört giyemiyorum', 'Kumsalda üstümü çıkarıp, rahatça dolaşamıyorum', 'Göğsüm kadın gibi olduğu için toplum içine çıkamıyorum' şeklinde yakınmalar duyuyoruz. Bunlar da erkeklerde ciddi psikolojik sorunların oluşmasına neden olabiliyor. Onlar da hemcinsleri gibi plajlarda göğsünü gere gere dolaşmak istiyor. En çok da göğüs bölgesinin ünlü oyuncu Kıvanç Tatlıtuğ'a benzemesini istediklerini dile getiriyorlar.

KEBAP VE EKMEKLE BESLENEN GENÇLERDE SORUNLAR OLUYOR
Erkeklerde büyük göğüsler daha çok hangi grupta görülüyor?
Büyük göğüslere genellikle çocukluk döneminden itibaren daha çok kebap ve ekmekle beslenen gençlerde rastlıyoruz. Bu tür beslenme tipi de genellikle sosyokültürel seviyesi yüksek gençler arasında görülüyor.

Erkeklerde göğüsler ne kadar büyüyebiliyor?
Bu tip sorunu olan erkeklerde göğüsler 75-80 kup büyüklüğüne, yani bir kadın göğsünün hacmine ulaşabiliyor.

Her isteyen gence göğüs küçültme operasyonu uyguluyor musunuz?
Evet, çünkü bu sorunda ne kadar erken müdahale edersek, o kadar başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Ancak, ender de olsa sorunun altında meme kanseri yatabileceği için öncelikle göğüs büyümesinin bir hastalık olmadığını kanıtlamak lazım. Yapılan tetkikler sonucunda sağlık sorunu olmadığı netleştiğinde operasyona karar veriyoruz.

GÖĞÜS BÜYÜMEDEN BAŞVURMAK GEREK!
Göğüs bölgesine liposuction nasıl uygulanıyor?
Erkek göğsünün 'liposuction' ile küçültülmesi, göğüs başından ve koltuk altındaki 5 mm uzunluktaki minik kesilerden girilip, fazla yağ ve meme dokusunun emilerek alınması şeklinde gerçekleşiyor. Operasyon bölgesel veya genel anestezi altında yapılıyor. Gerekirse bu işlem sonrasında meme başı iki santime indirilebiliyor.

Göğsün fazla büyümüş olduğu durumlarda da aynı işlemi mi uyguluyorsunuz?
Göğüs aşırı büyük değilse, sarkmamışsa ve altta bir kat yapmamışsa, o zaman basit liposuction ameliyatıyla küçültülebiliyor. Ancak hastanın göğsü 75-85 kup büyüklüğüne ulaşmışsa, kadınlara uygulanan meme küçültme ameliyatlarındaki teknikleri uygulamak zorunda kalıyoruz. Bunun için de göğüs derisinde ters T şeklinde bir kesi açmamız gerekiyor ki, bu iz hayat boyu kalabiliyor. Dolayısıyla doktora erken başvurulması, operasyondan başarılı sonuç alınmasını sağlıyor.

HEMEN MUCİZE OLMUYOR TEDAVİSİ 6 AY SÜRÜYOR
Erkeklerde göğüs bölgesine uygulanan operasyon sonrası sonuca hemen ulaşılıyor mu?
Liposuction operasyonunda çok başarılı sonuçlar alınıyor. Ancak işlemin ardından hemen mucizevi sonuç beklememeli ve sabırlı olunmalı. Çünkü yağın yüzde 80'i boşaltıldığı için göğüs hafif bol veya gevşek kalıyor. Yağlar nedeniyle gevşemiş olan göğüs derisi yeni biçimini 3-6 ay arasında alıyor. Uygulamanın ardından oluşan ödem kaybolunca 6-8 hafta içinde görünüm son haline geliyor.

Genç erkeklerde bir de büyük göğüs ucu sorunu var, değil mi?
Erkeklerde göğüs büyümesi göğüs ucunu da genişletebiliyor. Eğer gereğinden fazla büyükse, basit bir operasyonla göğüs ucu ideal ölçüye düşürülebiliyor. Memedeki fazlalıklar kesiliyor.