Aşırı yeme isteğiyle başa çıkabilmek için yapılması gerekenler

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Aşırı yeme isteğiyle başa çıkabilmek için yapılması gerekenler

Kilo almanın en önemli nedenlerinden biri de stres. Psikolog Treysi Kazmirci, 'Duygularını Yemek' adlı kitabında duygusal iştahı kesmenin ve yeme bağımlılığından kurtulmanın yollarını anlatıyor.Sevgilinizle aranız kötü gittiğinde, kendinizi buzdolabının önünde mi buluyorsunuz? İş yerinde yaşadığınız krizlerden sonra eliniz hemen çikolataya mı uzanıyor? Akşamları uykunuzu kaçıran sorunlardan gece yarısı sandviç yiyerek mi kurtuluyorsunuz? Yoksa yeni bir aşka yelken açtığınızda kilo veriyor, ilişkide sıkıntı başladığında kilo mu alıyorsunuz? Dert etmeyin, çünkü sizin gibi stres yüzünden şişmanlayan binlerce insan var! Uzman Psikolog Treysi Kazmirci, 'Duygularını Yemek' adlı kitabında stresin neden olduğu yemek yeme bağımlılığından kurtulmanın yollarını anlatıyor. İşte aşırı yeme isteğiyle başa çıkabilmeniz için yapmanız gerekenler:

YEMEK GÜNLÜĞÜ TUTUN
Bir yemek günlüğü tutun. Günlüğe ne zaman ve neler yediğinizle beraber, yemek yediğiniz anki duygunuzu da yazın.

Kendinize duygularınızı ve düşüncelerinizi rahatça günlüğünüze dökebileceğiniz bir zaman dilimi ayırın. Bunu yaparsanız duygularınızı içinize atmazsınız ve dolayısıyla onları yemek yiyerek bastırmanıza gerek kalmaz.

Yakın arkadaşlarınızla veya ailenizle daha çok zaman geçirmeye çalışın. Onlarla konuşun, sorunlarınızı paylaşın. Bu günlükle aynı görevi görse de bazen sorunlarınızı sevdiğiniz insanlarla paylaşmak, onlardan görüş almak çok daha rahatlatıcı olabilir.

SPOR YAPIN
Kendinize zaman ayırmaya gayret gösterin. Meditasyon veya sizin için meditatif etkisi bulunan herhangi bir aktiviteyi her gün veya iki günde bir tekrarlayın.

Spor yapmaya özen gösterin. Sporla, kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Üstelik çikolataya da hiç ihtiyaç duymadığınızı görünce şaşıracaksınız.

Eğer sürekli aklınız yemekteyse, buzdolabı veya erzak dolabının kapısına size 'dur diyecek' bir hatırlatma yazısı asın.

YEMESEM DE BULUNSUN
Aşırı yemek yeme dönemlerinizde telefonunuzu daha çok kullanın. Mesela canınız yemek istediğinde önce bir arkadaşınızla konuşun. O sıradaki hislerinizi ve düşüncelerinizi onunla paylaşın. Bakalım telefonu kapattıktan sonra aklınızda hâlâ yemek olacak mı?

Evde sizi kışkırtabilecek yiyecekler bulundurmayın. "Yemesem de bulunsun" diyerek onları satın almak, onları yemek için yaptığınız hazırlığın ilk adımıdır!

Eğer yorgun olduğunuz zamanlarda daha çok yiyorsanız, uykusuz kalmamaya özen gösterin veya gün ortasında kendinize dinlenecek vakit yaratın.

Kendinizi mutlu hissettirecek şeyler yapın, hobiler edinin. Bunun yemekten çok daha kalıcı bir çözüm olduğunu göreceksiniz.

Yemeğinizi yumuşak müzik eşliğinde ve loş ışıkta yiyin!Stresten uzak bir akşam yemeği hem ruhunuzu hem de sindirim sisteminizi rahatlatır. Üstelik aşırı yeme isteğini de bastırır. 'Duygularını Yemek' kitabına göre huzurlu bir ortamda akşam yemeği yemenin altı basit yolu:

* Sesi kısın: Cep telefonu, televizyon ve radyonun sesin kısın. Fonda yumuşak bir müzik olsun.

* Masayı kurarken özen gösterin: Her öğünde en iyi yemek takımınızı kullanmasanız da güzel renkli bir masa örtüsü hoş bir görüntü sağlar. Bir buket taze çiçek de rahatlatıcı bir ortam yaratır.

NEGATİF OLMAYIN
* Yumuşak bir ışık açın: Odanın ışığını kısıp masaya birkaç mum koymak stres seviyesini azaltacaktır.

* Keyifli bir sohbet ortamı yaratın: Çoğu zaman, aile yemekleri şikayetleri dile getirmek için iyi bir fırsat gibi görünür. Yemek masasında bu sohbetlerden uzak durun! Azarlamaktan ve vaaz vermekten kaçının. Yemekte günün iyi yönlerinden bahsedin veya keyifli bir tatil planı yapın.

* Mutfakta soğukkanlılığınızı koruyun: Masa harika olabilir, müzik enfes olabilir, yemek müthiş kokabilir ama aşçı cinnet geçiriyorsa masadakiler de durumdan olumsuz etkilenecektir. Eve gittiğinizde mutfağa girmeden önce derin nefes alın ve kendinize gelmeye çalışın. Eti sabahtan marine edin, makarnayı önceki akşamdan haşlayın. Yemek sırasında ne kadar az işiniz olursa siz de, aileniz de o kadar rahat eder.

* Gerçekçi olun: Her gece aileyle birlikte yemek masasına oturmak mümkün olmayabilir. Bu konuyu stres haline getirmeyin. Eğer ailecek kahvaltı yapabilmek size daha uygunsa, haftada birkaç kez sabahları toplanın.

Neden kilo alıyoruz?

* Uykusuz kalmaktan: Yeterince uyumadığınızda vücut fizyolojik stres yaşar ve daha fazla yağ depolar. Bazıları yemenin uyumaya yardımcı olacağını düşünür ama bu sadece günlük kalori alımını artırır. Her gece en az 8 saat uyumaya çalışın.

METABOLİZMA YAVAŞLAR
* Stresten dolayı: Vücut stres altındayken metabolizma yavaşlıyor ve karın bölgesinde obeziteye yol açan kortizol, leptin gibi kimyasallar salgılıyor.

* İlaçlardan dolayı: Depresyon, duygu-durum bozuklukları, nöbetler, migrenler, tansiyon ve diyabet için kullanılan bazı reçeteli ilaçlar ayda en az bir kilo aldırabilir.

* Tıbbi sorun yüzünden: Kilo alımına yol açan en yaygın tıbbi durum; hipotiroittir. Tiroit hormonunun eksikliği metabolizmayı yavaşlatarak iştah kaybına ve kilo alımına neden olabilir.

* Menopoz yüzünden: Yaşla birlikte metabolizma da yavaşlar. Aynı zamanda hormonal değişiklikler, iştahı, depresyonu ve uykusuzluğu da tetikler. Menopoz sırasında vücutta da değişiklikler görülür. Kalça ve bacaklarda kilo kaybı olurken, karın bölgesinde yağlanma olur. Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin bir beslenme düzeni uygulamak gerekir.

10 adımda duygularınızı frenleyin!1- Kendinizi sevin.
2- Mükemmeliyetçilikten vazgeçin.
3- Fazla iyi olma sendromundan kurtulun.
4- Alternatif başa çıkma yöntemleri bulun.
5- İhtiyacınız olan neyse onu yapın.
6- Paylaşmaya açık olun.
7- Sınırlarınızı belirleyin.
8- Bağlanın.
9- Hissedin.
10- Sadece yemek düşünmeyi bırakın ve yaşayın.