Asiye Nasıl Kurtulur - Asiye Nasıl Kurtulur tiyatro oyunu

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Asiye Nasıl Kurtulur tiyatro oyunu - Asiye Nasıl Kurtulur oyun tanıtımı - Asiye Nasıl Kurtulur konusu


Kadro :
Yazan: Vasıf Öngören
Yöneten: Abdullah Ceran
Dekor Tasarım: Suar Şeylan
Giysi Tasarım: Mihriban Oran
Işık Tasarım: Yakup Çartık
Müzik: Hüseyin Çebi
Müzik Direktörü: Z.Göknur Kara
Dans Düzeni: Deniz Çığ
Asistanlar: Meltem Yücesal, Elif Nutku

Sahne Amiri: Sedat Parlakgün
Kondüvit: Olcaytu Gönder
Işık Kumanda: Yasin Şimşek, Ferhat Tahsin Şimşek
Suflöz: Dilek Çolak

Rol Dağılımı:
Arzu Tan Bayraktutan, Ayşegül Günay Demir, Elif Nutku, Kamil Korunan,
Taner Turan, Ömer Naci Topçu, Bülent Çiftçi, Harun Türköz, Levent Uzunbilek,
Berrin Kulya Balkanlar, Süheyla Elbaş

Yardımcı Oyuncular:
Z.Göknur Kara, Olcay Nalcı, Eda Şahin, Aslı Türkyılmaz, Begüm Alınca,
Mukaddes Kurmuş, Adnan Tunalı, Onur Sülen, Zafer Öztürk, Erdem Tanır, Yunus Emre Terzioğlu

Orkestra:
Nilüfer Yılmaz, Murat Togay, Vasfi Hatipoğlu, Özgür Mert, Kıvılcımlı Gelecek ŞaşmazOyun Hakkında :

Günümüzde her gün tüm basın-yayın organlarında onlarcasına tanık olduğumuz kadın ve kadın sorunlarına yönelik haberlerin bir açısını ele alan “Asiye Nasıl Kurtulur?” özellikle bizim ülkemiz gibi kadının ekonomik ve toplumsal özgürlüğünü tam kazanamadığı ülkelerdeki bir yaraya değinmekte.
Asiye ve Asiye gibi yolunu çizmekte zorlanan ve erkek hegemonyası tarafından devamlı sömürülen kadınlarımızdan birçoğu hiç istemedikleri ve seçmedikleri bir yolda hayatlarını devam ettirmek zorunda kalıyorlar.
Toplum olarak hepimizin kaybedilen bu savaşta ne payımız olduğunu görmemiz, sadece söze dayalı çözümler değil öze dayalı çareler bulmamız gerektiğini bize bir kere daha hatırlatıyor.


 

Dine

Özel Üye
#2
SAHNE SANATLARI BÖLÜMÜ'NDEN 2010 YILININ İLK BÜYÜK OYUNU 9-16-22 Nisan görülebilir... "ASİYE NASIL KURTULUR?"...

Atölye Sahnesi, Hereke Yerleşkesi
Sahne Sanatları Bölümü 2. sınıf öğrencileri, 2009-2010 yılı eğitim döneminde, “Sahne Uygulamasına Giriş” dersi kapsamında Vasıf Öngören’in “Asiye Nasıl Kurtulur?” oyununu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncusu ve öğretim görevlisi Veysel Berikan’ın yönetimiyle sahneliyor.

Dramatik Yazarlık, Oyunculuk ve Sahne Tasarımı Anasanat Dalı öğrencilerinin görev aldıkları oyun 2 Nisan’da, Hereke Marshall Yerleşkesi’nde, bölümün kendi sahnesinde izleyiciyle buluşacak. Saat 18’de ilk gösterimi yapılacak oyunun, her Cuma aynı saatte sergilenmesi öngörülüyor.

2006 yılından itibaren, her yıl 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nden başlayıp yıl sonuna kadar uzanan bir süreçte, yıl içinde hazırlanan okuma tiyatroları, kısa oyunlar ve büyük oyunlarını sergileyen Bölüm, böylece hem öğrencilerinin yaratılarını halka açmakta, hem de kentteki tiyatro kültürünü güçlendirmektedir. (*)

Oyunun yazarı ve “Epik tiyatro” kuramının Türkiye'deki en önemli temsilcilerinden olan Vasıf Öngören, 1938 yılında Kütahya Tavşanlı’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Jeofizik Bölümü’ne girdi. Öğrenimini yarıda bırakarak Almanya'ya gitti. Batı ve Doğu Almanya’da beş yıl epik tiyatro öğrenimi gördü. Berliner Ensemble’da görev yaptı. Türkiye'ye döndükten sonra, Ankara ve İstanbul tiyatrolarında oyunculuk yaptı. Ankara Birlik Tiyatrosu’nu kurdu. “Asiye Nasıl Kurtulur?” oyunuyla tanındı. 1984 yılında. Amsterdam'da geçirdiği bir kalp krizi sonucu, yaşamını kaybetti. Yazarın diğer oyunları: Almanya Defteri, Oyun Nasıl Oynanmalı, Zengin Mutfağı.

Yönetmen Veysel Berikan, oyuna yaklaşımını şöyle açıklıyor: “Bilgini, ahlakını, zekanı, arkadaşını, kızını, etini satmak, tek var oluş ilkesi olarak kafalara sokulmuş. İnsanlar için değil, kendi varlığını sürdürebilmek için, yani ne olursa olsun, ne pahasına olursa olsun sat!”

Öngören bize bu sistem içindeyken kurtuluşun (insanca bir kurtuluşun) mümkün olmadığını gösterir. Nasıl olursa olsun, hangi çareyi denerse denesin, Asiye mutlu olamayacaktır. Yazılışının üzerinden onca yıl geçmiş olmasına rağmen, bugünü tüm gerçekliğiyle kucaklayan oyun, Nisan ayı içinde, 2-9-16-22 Nisan tarihlerinde, saat 18’de, Sahne Sanatları Bölümü’nün Hereke’deki Atölye Sahnesi’nde görülebilir.