Aslandede Köyü Sındırgı Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
aslandede köyü bilgileri - aslandede köyü resimleri - aslandede köyü tanıtımAslandede, Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün önceleri Çarşıllı denilen mevkiide kurulduğuna dair kalıntılar bulunmaktadır.Köye 5 km. mesafedeki bu mevkiiden şu anda bulundukları alana 1700'lü yıllarda geldikleri tahmin edilmektedir.Köyün ilk kurucusu olarak bilinen tek kolu olmayan yiğit bir şahsın tek koluyla çok iş yapmasından dolayı kendisine dorel (Güçlü,kuvvetli el) denilmiştir.Bu isim aynı zamanda köyün eski adı olmuştur.Cumhuriyetle birlikte köyün adı üç tarafında bulunan yatırlar sebebiyle Aslandede adı olmuştur. Aynı zamanda köyün aslanlar mevkii vardır.Anlatıldığına göre; köy halkından mübarek bir kişi aslanlar mevkiinde bulunan tarlasına tarlayı sürmek için tek öküzü ile gittiği ve tarlayı ekip biçtiği köylüler tarafından görülür.Tek öküzle bu işi nasıl yaptığını merak eden köylüler bu mübarek zatı takip ederler .Çift sürmeye başladığında bir de ne görsünler boyunduruğun bir tarafında öküz koşulu, diğer tarafında ise bir aslanın koşulu olduğunu görürler.İşin sırrını bu şekilde anlarlar.Bundan böylede köylüler o zata 'aslanlı dede' demeye başlarlar. Daha sonraları köyün adı Aslandede olarak anılır olmuş.Bir rivayete göre köyün üç tarafında yatırlar(dedeler)vardır. Doğuda Osmanlar dedesi(Ahmed Dede), güneyde( Yaren Dede), kuzeyde köy dedesi vardır.Cumhuriyet döneminde Aslanı ve dedesi olan köyün adı Aslandede olarak değiştirilmiştir.
Kültür

Köyün yemelerinden keşkek yemeği meşurdur. ekmeği köyün sokaklarında bulunan fırınlarda yaparlar her yaz dede hayırı ve köy hayırı olur. DÜĞÜNLERDE İSE bayrak önde olmak üzere ilahiler eşliğinde erkekler kolkola girmiş arkadan yavaş yavaş yürüyüp kız evine gidilir .ilahi eşliğinde ertesi gün gelin damat yaksınlar diyerekten i traktör kasasına ev ev gezip odun toplarlar. DÜĞÜNLERDE içki eksik olmaz genellikle manisada oturan gençlerimiz köyde düğün olduğunda hemen köye gelirler .en güzel şekilde köyümüzü adından söz ettirirler. genellikle düğünlerde gençlere daha çok önem verilmektedir hep onlar oynamaktadır. bi durum olduğunda hemen olaya el konukur yabancılar uzaklaştırılır ve köyün gençleri oyuna devam eder sabaha kadar düğün sürer kimse karışmaz karışan olursa ,,,ellemeyin oynasınlar onlar bizim gençlerimiz diyerek uyarılırlar,,,,. AYRICA İSE köye 7km uzaklıkta sındırgı yeni yolu üzerinde bir içme suyumuz mevcuttur .bu suyun ismi ILICA olarak adlandırılır. su çok tatlı kokusu yumurta kokusuna banziyor ama şifalı olduğuda bildirilir su baya tatlı, bir arıtma tesisi yaptırılmak isteniyor.
Coğrafya

Balıkesir iline 79 km, Sındırgı ilçesine 16 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi Sındırgı'ya göre kışları daha soğuk, yazları ise daha serindir. Bunun nedeni ise Dikmen Dağı'nın eteklerinde yer almasıdır. Kışları Sındırgı'ya göre daha fazla kar yağar. Bu köyde karasal iklim görülür.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 600
2000 551
1997 6331
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ,kısmen halıcılık (yağci bedir)ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

köyümüz bölük bölüktür dıştan küçük görünsede içine girildiğinde baya bir büyüktür küçük gözükmesinin sebebi bölük bölük olmasıdır 3 bölüme ayrılmıştır baba konda mah. öteka mah. üst mah. olmak üzere dillere yayılır ...
Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur, fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [[yolun tamamı2007 ekiminde asfaltlanmıştır. köyde elektrik ve sabit telefon vardır. asfaltlanan yoldan bütün herkes yararlanmaktadır. buna örnek önceden osmanlarlılar çay gıyı yolunu kullanırlarken şimdi aslandede köünün yolunu kullanıyorlar .işte denilmek istenen şu aslandede yolu harika yapıldı sındırgıya hemen 20 dk kadar gidiliyor hiç bir bozukluk yok .
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:0 266 523 81 87

kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz