Asmakonak Köyü Posof Ardahan

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Asmakonak Köyü Posof - Asmakonak Köyü Hakkında - Asmakonak Köyü Tanıtımı - Asmakonak Köyü Resimleri

Ardahan
Bilgile
Nüfus 68 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 75800
Alan Kodu 0478
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Ardahan
İlçe Posof
Web Sitesi

Asmakonak, Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Önceden nereden geldikleri bilinmeyen: 'Hacıgiller sülalesi' Aşıküzeyir- "Boşdere Köyü"’nün kuzey doğusundaki 'Secinge' ve 'Kergele' harebelerin'den tahminen 1750'li yıllarda 'Keskolar sülalesi'; köyün kuzeyindeki 'Keletenet Harebelerin'’den ve 'Tadolar Sülalesi' köyün güneyindeki 'Pegler' Mevkii’nden aynı tarihlerde gelerek burasını köy haline getirdikleri rivayet ediliyor. Şuan köyü oluşturan sülale sayısı 10'dur. Bunlardan "6 sülale" Ahıska'dan, 2'si Posof çevre köylerden,diğer ikisi ise biri Gürcistan'dan, biri de Acara'dan gelerek köyü oluşturmuşlar.
Köy Adının Kaynağı
Eski adı 'Sanhulye' olan köyün kelime anlamı; 'Sanhulya' Türkçe ve Arapça karışımı bir isimdir. Posof'lular "sen" demezler "san" derler. Halife Ömer zamanında köye gelip yerleşen 'irşatçı' (İslamı anlatan) tarafından verilmiş olduğu büyüklerimiz tarafından hikaye edilirdi. Kuman-Kıpçak beyleri köyün bu gün ki yerine sahip olmak için bir birleriyle pek çok kavgalar yapmışlar. Gel zaman git zaman yöreye gelen misafir olan zat kavgaya son veriyor. Zaten bu kavgalardan bıkan halk da bunu destekliyor. Çözümü hep beraber orayı abad edin,orayı paylaşın orası sizin rüyanızdı adınada "san hulya" (senin hülyandı) anlamına gelen ismi verdiğini köy büyükleri anlatmaktadır.
Yeni adı Asmakonak adıda yüksek plato üzerinde oluşu izafen verilmiştir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Ardahan iline 80 km, Posof ilçesine 6 km uzaklıktadır. Ulgar Dağı eteklerinde terek gibi küçük bir düzlükte kurulmuştur. Arazinin batı kısmında bir dere akmaktadır. Köyün güneyinde bulunan kuzeyi, doğusu ve güneyi karışık ağaç türlerinden oluşan ormanlarla çevrilidir. Köyün güneyindeki yamaçta, 'yapraklı ağaç korusu' vardır. Yayla'sı ise 'Ulgar Dağı' eteklerinndedir. "Dereler Mevkii"’nde romatizma ve kaşıntılara iyi gelen 'ekşimtırak soğuk su' bulunmaktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi'nin sert şekli hakimdir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 67
1997 68

Son yıllarda göç epeyce yavaşlamıştır.Hatta köye yavaşta olsa geri dönüş başlamıştır.Köy gençlerine 'Pompa İstasyonu' ve Arıcılık iyi bir geçim kaynağı olmuştur.Asmakonak köyünden pek çok insan Bursa'nın İnegöl ilçesinde ikamet etmektedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım,arıcılık ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca Posof sınırları içinde bulunan BTC 'Pompa İstasyonlarından' "PT 1"'de köyden gençler çalışmaktadır.Köyde Asmakonak Bal'ı adında ambalajlı bal üretilip yurt içi ve yurt dışına pazarlanmaktadır.Köyün çok güzel çeçil ve tulug peyniri vardır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Onur Sarıkaya
1999 - İbrahim Çelik
1994 - Yaşar Demirci
1989 - Fezair Çağlayan
1984 - Sabahattin Elkılıç

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca posof net adresinde köyün çekimiş fotoğraflarıda mevcuttur.
Kaynak:Vikipedi Ansiklopedisi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz