Asmalı Köyü Çan Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çan Asmalı Köyü Bilgileri - Asmalı Köyü Hakkında - Asmalı Köyü Tanıtımı - Asmalı Köyü ResimleriAsmalı, Çanakkale Çan ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: ÇAN

İl:ÇANAKKALE

İle Uzaklığı:94 km

İlçeye Uzaklığı:19 km

Rakım:525m

Nüfus:

2000:234
1997:188

Asmalı Köyü daha önce Biga İlçesine bağlı iken 1925 yılında Çan Kazasına bağlanmıştır. Köy halkı Bulgaristan muhacirlerindendir. 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında zorunlu olarak şu an köyün bulunduğu yere gelmişlerdir. Köy halkının geçim kaynağı tahıl tarımı ve hayvancılıktır. Köy 1950'li yıllarda göç vermeye başlamıştır. 1970'li yıllar ile 1990'lı yıllarda göç iyice artmıştır,göç hala devam etsede eski hızını kaybetmiştir. Şu an köy nufusu 200-250 kişi cıvarındadır. Köyün ilçeye uzaklığı 18 km'dir ve yolun 9 km'lik kısmı stabilizedir. Bahar aylarında piknik için uygun manzaraya sahiptir. Heryıl mayıs ayının ilk veya ikinci haftasının pazar günü Köy Hayırı denilen yemekli bir davet yapılır. Cıvar köyler davet edilir.

TarihiKültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Çanakkale iline 94 km, Çan ilçesine 19 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: :RAHMİ GÜÇLÜ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (286) 433 10 25
Cep Telefonu: 0 (536) 776 2869

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
 

Son düzenleyen: Moderatör: