Asmalıdere Köyü Susurluk Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
asmalıdere köyü bilgileri - asmalıdere köyü tanıtım - asmalıdere köyü resimleriAsmalıdere, Balıkesir ilinin Susurluk ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyümüz, Bulgaristan Muhacirleri tarafından kurulmuştur. Bulgaristan’ın Ruscuk, Tırnavo, Deliorman, ve Pravo yerleşim birimlerinden dört grup halinde gelen Muhacirlerin ilk grubu 1877 de gelmiştir.

Köyümüzün doğusunda Alibey köy, batısında Yaylabayır, kuzeyinde Reşadiye, güneyinde Odalıdam köyleri yer almaktadır. Alanı 6.804.000m2’dir.

Karasal iklimin yaşandığı köyümüzde yazlar sıcak, kışlar soğuktur. Köy halkının geçimi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ekilebilir alanlarda Buğday, Ayçiçeği ve Süpürgelik yetiştirilmektedir. 120 büyükbaş, 350 küçükbaş hayvan bakımı yapılmaktadır.

İlçe merkezine 25 km uzaklıkta bulunan köyümüzün yolunun tamamı asfalttır.

Köyümüzün içme suyu yeterlidir. Kanalizasyon şebekesinin yapımı devam etmektedir. Sağlık ocağı bulunmayan köyümüzde, sağlık hizmetleri için İlçe merkezindeki sağlık kuruluşlarından yaralanılmaktadır. Köyümüzde bir camii ve diyanetin görevlendirdiği bir imam bulunmaktadır.

2000 yılı nüfus sayımı verilerine göre köyde 150 kişi yaşamaktadır. 1990 yılı nüfus sayımında 631, 1997 yılı nüfus sayımında 134 olan bu sayı sürekli göçlerin sonucunda giderek azalmıştır.

Eğitim durumunun oldukça iyi olduğu köyümüzde, okuma yazma oranı %95’tir. Köydeki İlköğretim çağı öğrencileri taşımalı sistemle Ömerköy İlköğretim okuluna gitmektedir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Balıkesir iline 38 km, Susurluk ilçesine 28 km uzaklıktadır. yeter lan bıktım ihsan baba
İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 150
1997 134
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca seracılıkta gelişmekte
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Cep Telefonu:0 (537) 785 89 78

kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz