Atakent(Susanoğlu) Hakkinda Bilgiler ve Resimler

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
ATAKENT (SUSANOĞLU-CORASİUM)
Mersin-Silifke karayolunun 15.km'sindeki bugün bir tatil beldesi olan Atakent'in antik ismi Corasium'dur. Genç Roma dönemine ait kent Isauria Valisi Flavius Uranius tarafından kurulmuştur. Yay şeklindeki antik kentte iki ayrı nekropol, kilise, hamam, sarnıç ve ambar kalıntılarını görmek mümkündür. Bugün denizi, kumsalı ve güneşiyle önemli bir turizm beldesi konumundadır.
Atakent’in 15 km kuzeyindeki bu ören yerinde,içerisinde su sarnıcı olan bir ev ve mezar kalıntıları bulunmaktadır.
Genellikle yaz mevsiminde tamamen doluluk oranıyla misafirlerini ağırlayan Susanoğlu özellikle yerli turistlere ev sahipliği yapmaktadır.
Eşsiz manzarasıyla ve plajıyla birçok kişiyi hayran bırakanSusanoğlu
her sene git gide büyümekte ve tatilcilerin vazgeçilmez bir yeri haline gelmektedir.Yılboyu ılık olan Silifke-Atakent'te yazları kurak ve sıcak,kışları ılık ve yağışlıdır.Bitki örtüsünü palmiye, çam,defne,meşe
ve zeytin ağaçları ile turunçgiller oluşturur...

Doğa harikası bir koy olan Yapraklı Koyu'nun suyu iki tabaka.Fizik kurallarının aksine 8 derecedeki soğuk su üstte,28 derecedeki sıcak su tabakası altta.İnsanların bu gizemli koya fizik tedavi için geldiğini biliyormuydunuz.hem tatil,hem sağlık. Atakent'in içinden,kuzeye doğru giden asfalt yol Türkmenuşağı köyü'nü geçince 11.km'de Paslı'ya ulaşırsınız.Paslı'da Roma dönemine ait evler,sarnıçlar,yapısı tamamlanmamış bir tapınak ile mezar kalıntıları görülebilir.