Atalar Köyü Torul Gümüşhane

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Atalar Köyü Torul resimleri - Atalar Köyü Torul hakkinda bilgilerAtalar, Gümüşhane ilinin Torul ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Cebeli köyünün yaylası olarak doğan bu yerleşimin geçmişi 1074 yılına ve Saltuklulara kadar uzanır.

Köyün gelenekleri Trabzona yakın olması sebebiyle Trabzon geleneklerine benzemektedir. Düğünler kemenşeli,davullu veya dini usulde olmaktadır. Köyün kendine has bir yemeği yoktur.Gümüşhane ve Trabzon yöresi yemekleri yapılmaktadır.

Coğrafya

Gümüşhane iline 32 km, Torul ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yer yer karasal iklim özellikleri de göstermektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 387
1997 348

Ekonomi

Köyün tarım arazisi çok kısıtlıdır kısıtlı alanda patetes,mısır,fasulye gibi sebzeler ekilmektedir.Ayrıca Gümüşhane vadisi boyunca bolca bulunan elma ağaçlarından burda da vardır.Ceviz,armut gibi meyve ağaçları da köyde bulunmaktadır.köy Zigana Yaylarıyla sınırdaş olduğu için köyün yaylaları bulunmaktadır.Yazın büyükbaş hayvanlarını yaylalara çıkarmaktadırlar. Köydeki kişilerin çoğu fırıncıdır ve çeşitli illere göç etmişlerdir. Gümüşhane merkezdeki fırıncıların %90 ı Atalar köyündendir. Köyde kışın fazla insan bulunmamaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - HAYDAR ZENGİN
2004 - Mustafa ZENGİN
1999 - Mustafa ZENGİN
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu bulunmaktadır. İsmi Şehit Şenol Özkan İlköğretim Okulu'dur. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi dereye verilmiştir. Ptt şubesi yoktur çünkü ptt satıldı. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır fakat hemşire,ebe yoktur.. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol 10 km asfalt 5 km toprak stabilize karışıktır.Yolun 5 km'lik kısmı bayağı diktir ve kışın ulaşımda sıkıntı olmaktadır.diğer kalan 10 km lik kısmı iyidir. olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz