Atköy Köyü Merkez Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
atköy köyü bilgileri - atköy köyü tanıtım - atköy köyü resimleriAtköy Köyü, Balıkesir ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Atköy köyünün kuruluş tarihinin kesin olarak bilinmemekle beraber Osmanlı İmparatorluğu’nun yükseliş dönemi sonralarında 5-6 hane ile kurulduğu tahmin edilmektedir. Bu dönemde yönetimin başında bulunan paşaların atlarının otlatıldığı geniş bir çayır arizisi olan yere 1878-1879 yıllarında yaşanan büyük 93 göçü ile beraber Balkanlardan gelen aileri paşa arazisi olan bu bölgeye yerleştirmişlerdir. Böylelikle köyün nüfusu artmıştır. 93 göçü ile gelen Muhacırlar iki ayrı yerden gelmişlerdir. Bir kısmı Yunanistan'ın Yenişehir şehrinden gelmişlerdir. Bunlar kendilerine Aşağı Mahalleliler veya muhacir demektedirler. Diğer bir kısmı Bulgaristan'ın Tırnova şehrinden gelmiştir. Bunlar da kendilerine Yukarı Mahalleliler veya manav demektedir. Osmanlı Devleti döneminde köyün adı At'dır. Cumhuriyetle köyün adı Atköy olmuştur.[1]
Kültür

Köyün düğünleri cuma ve cumartesi geceleri eğlence olup pazar günü kız alımıyla sona ermektedir. Ayrıca her yıl 5 Mayıs gecesi özel hıdrallez kutlamaları yapılıp 6 Mayısta köyün Camiinde mevlüt yapılmaktadır. Ardından köy halkı ve çevre köylerinde davetli olduğu her kesimden misafire yemek verilmektedir.
Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Merkeze 13 km. uzaklıktadır. Köy Bigadiç yolu üzerindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1468
1997 1538
Ekonomi

Köyün ekonomisi azınlık olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bulunmaktadır. Köyde İnter Tekstil Fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrikaya köy halkının katılımıyla birlikte köy dışından da katılım mevcuttur. Bunun için Balıkesir Merkez'den fabrikaya servis kalkmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Köyde İhtiyar Heyeti'de mevcuttur.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır (1-5. sınıf). Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün içindeki anayollar taşla döşenmiştir. Köyde Kur'an kursu vardır. Yine köyde Tarımsal Kalkınma Kooparatifi bulunmaktadır.ayrıca köyde internet cafede ve işbir sentetik bulunmaktadır.


kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz