ATM Havayolları

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
ATM Havayolları
ATM Havalimanı Yapım ve İşletme A.Ş., AKSA-Turkuaz-Manas şirketleri tarafından oluşturulmuş bir anonim şirkettir.Şirket ortaklarından Aksa AŞ, YDA Şirketler Grubunun inşaat sektöründeki şirketlerinden biridir. YDA Şirketler Grubu kurulduğu günden bu yana birçok inşaat projesi gerçekleştirmiş olup, 30. yılını Dalaman Havalimanı ATM Dış Hatlar Terminali projesiyle kutlamıştır. Turkuaz Şirketler Grubu, Türk işadamları tarafından Kazakistan' ın Almaata Şehrinde 10 yıl önce kurulmuş ve büyük başarılara imza atmış bir Türk şirketidir. Yaklaşık 150.000.000 USD tutarında bir yatırım olan Dalaman Havalimanı ATM Dış Hatlar Terminali projesi, sektöründeki en önemli projelerden biri konumundadır.

Türkiye'nin turistik kıyı şeridindeki en önemli noktalardan olan Datça, Marmaris, Göcek, Dalyan, Sarıgerme, Fethiye, Ölüdeniz, Kalkan ve Kaş'ı kapsayan bölgeye hitabeden , 10.000.000 yolcu kapasiteli yeni terminali ile Dalaman Havalimanı, dünya trendinin üzerinde büyüyen Türkiye' de sözkonusu bölgenin artan yolcu ve uçak sayısını rahatlıkla karşılayabilecek duruma gelmiştir.Dalaman Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ'nin) 2003 yılında YİD (Yap İşlet Devret) modeline göre açmış olduğu Dalaman Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nin yapım ve işletim ihalesini ATM Havalimanı Yapım ve İşletme A.Ş. kazanmıştır.

ATM Havalimanı Yapım ve İşletme A.Ş., AKSA ve ortakları Turkuaz ve Manas Şirketleri tarafından oluşturulmuş bir anonim şirkettir.Bu şirketin en büyük ortağı olan YDA ve AKSA, YDA Şirketler Grubu bünyesindeki inşaat şirketlerinden olup, merkezleri Ankara'dadır.

YDA Şirketler Grubu, inşaat sektöründe YDA, AKSA, İntaş, YDA-AKSA Ortak Girişimi ve Kazakistan'da faaliyet gösteren Turkuaz-YDA ortaklığı; maden ve enerji sektöründe MAYDA; sağlık sektöründe MEYDA ve DIOMEYDA; turizm sektöründe TUYDA ve sigortacılık alanında da YDA Sigorta'dan oluşmaktadır.

YDA, inşaat sektöründeki ilk inşaatına 1976 yılında Zonguldak Un Fabrikası ile başlamış ve 1979 yılında bitirmiştir. YDA Şirketler Grubu kurulduğu günden bu yana birçok kamu ve ticari inşaat projesi gerçekleştirmiş olup, 30. yılını Dalaman Havalimanı ATM Dış Hatlar Terminali projesiyle kutlamıştır.

Yaklaşık 150.000.000 USD'ına mal olan Dalaman Havalimanı Yeni Dış Hatlar Terminali Projesi, sektöründeki en önemli projelerden biridir. Bu proje, Alman Hypo-Vereinsbank kredisi ve YDA-AKSA varlıkları kullanılarak yapılmıştır. Bu uluslararası projenin danışmanlık ve denetlenmesinde, Scott Wilson (U.K), Obermeyer GmbH (Almanya) Deloitte Touch ve Miller gibi uluslararası firmalar yer almıştır.

ATM Havalimanı Yapım ve İşletme A.Ş., Dalaman Havalimanı Yeni Dış Hatlar Terminali'ni uluslararası normlara uygun bir şekilde işletimini sağlamayı ve terminalin kalite standardını sürekli kılmayı hedef olarak benimsemiştir.