Avgölü Köyü Merkez Bartın

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Avgölü Köyü - Avgölü Köyü Hakkında - Avgölü Köyü Tanıtımı - Avgölü Köyü Resimleri
Tarihçe

Köy 1800 başlarında kurulmuştur. Köyün muhtarı Sabri Yılmaz dır. Köyde yaşlı nüfus ağırlıktadır.

Kültür

Köyün gelenekleri bilinen batı karadeniz gelenekleri ile örtüşmektedir. Ramazan aylarında, iftarlar her akşam bir evde olmak üzere köy halkı tarafından beraber yapılır. Köy yemeği olarak Kara Mancar damaklarda güzel bir tad bırakır. Ayrıca köyde imece usulu yardımlaşma geleneği mevcuttur.

Coğrafya

Bartın merkezine 20 km uzaklıktadır. Kozcağız Beldesine 5 km yakınlıktadır. Avgölüne en yakın Köy Bozköydür. Köyde yaklaşık 45 hane bulunmakta olup bu haneler arasındaki uzaklık yürüme mesafesindedir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları yüksekliği nedeniyle şiddetli kar yağışı görünmektedir. Yazları ise ılıman bir iklimin yanında bol yağış olmaktadır. Yağışın bol olduğu zamanlarda sel baskınları oluşabilmektedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 318
2000 221
1997 210

Ekonomi

Köyün ekonomisi 2000 yıllarının başında tarım ve hayvancılığa dayanmaktaydı. 2001 yılından sonra Köyde tarım ve hayvancılıkla ilgilenen kişi çok az sayıda kalmıştır. Köyün genç nüfusu işssizlik nedeniyle Sanayinin yoğun olduğu bölgere göç etmiştir. Köyde seracılık ürünleri artmaya başlamış ancak profosyonel olarak yapılmadığı için yetiştirenin kendi ihtiyaçlarını gidermektedir.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye asfalt 2009 yılında yapılmış olup bu zamana kadar köy ilkel olarak mucur denilen toprak türüyle kaplanmıştır. Köye Pazartesi ve Cuma günleri servisle ulaşım yapılmaktadır. Diğer günlerde özel servisle ve Kozcağız Beldesinden taksi aracılığıyla ulaşım sağlanmaktadır. Taksi ile ulaşım ücreti ortalama 15-20 lira arasında olup şayet Bahattin abiyi tanıyorsanız daha uygun fiyata ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca köyde bulanan servis aracı ulaşım için ortalama 15-20 TL ücret almaktadır. Köyde internet erişimi(Sabahattin Abi). D-Smart(Mehmet Abi) bulunmaktadır. Köy halkı internet kullanımı ve maç zamanlarda bu hanelerde toplanmakta ve imece usulu yardımlaşmaktadır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz