Avrupa Konseyi'nden Kadına Yönelik Şiddete Karşı Sözleşme Çağrısı

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İnsan Hakları Komiseri Hammarberg, kadına yönelik şiddete karşı uluslararası, bağlayıcı bir sözleşme çağrısında bulundu. "Erkek siyasetçiler duyarsız; sözleşme mücadeleyi hızlandırır."


"Aile içi şiddet hâlâ Avrupa toplumlarının büyük sorunlarından biri. Bütün uluslararası konferanslara, deklarasyonlara rağmen kadınlar kendi evlerinde şiddete maruz kalmaya devam ediyor."

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg, uluslararası ölçekte ya da Avrupa çapında kadına yönelik şiddete karşı bağlayıcı ve yaptırım içeren bir sözleşme oluşturulması gerektiğini söyledi.

Bir açıklama yapan Hammarberg, oluşturulacak uluslararası sözleşmenin şu noktaları içermesi gerektiğini vurguladı:

* Kadına yönelik şiddetin çerçevesini en geniş anlamda çizen yasal bir tanım getirilmeli.
* Yasanın uygulanması için hukuki kılavuzlar ve politikalar oluşturulmalı
* Önleyici ve eğitici ilkeleri içeren; yerel ve ulusal ölçeği de kapsayan bir hareket planı ve strateji oluşturulmalı.
* Polis, sosyal çalışmacılar, sağlık çalışanları, eğitim çalışanları ve yargı çalışanlarının eğitimi için bir program oluşturulmalı.
* Mağdurların rehabilitasyonu ve yeniden hayata katılması için programlar sunulmalı.

"Erkek siyasetçiler duyarsız"

Kadına yönelik şiddetin bir anda sonlanmayacağını; bu yüzden bir an önce harekete geçmek gerektiğini belirten Hammarberg, böyle bir sözleşmenin ulusal ölçekte reformların önünü açacağını ve tavır değişikliğini getireceğini belirtti.

"Ülkelere yaptığım ziyaretlerde bu konuyu -çoğu erkek- siyasetçilerle konuşuyorum. Bazıları sorunun önemini kavramış görünüyor ama önemli kısmı maalesef soruna karşı kayıtsız. Sadece bu değil, kimileri geride kalmış olması gereken şovenist şakalar yapmaktan da geri durmuyor."
Sığınma evlerinin önemi

Hammarberg, kadın sığınaklarının önemine dikkat çekti. "Geçtiğimiz aylarda İrlanda, Arnavutluk ve Avusturya'da sığınakları ziyaret ettim ve oradaki kadınların bu sayede daha kötü trajedilerden nasıl kurtulduklarını dinledim."

Hükümetlerin sığınakların yaygınlaşmasından sorumlu olduğunu vurgulayan Hammarberg, mağdurlara yönelik kapsamlı rehabilitasyon ve sosyal destek projelerinin yanı sıra yargının bu soruna duyarlı olmasının da önemini vurguladı.

Türkiye'de yasa 50 binden fazla nüfuslu her yerleşime sığınak açılmasını söylerken şu an sadece 36 sığınma evi var. Kadın örgütleri geçtiğimiz ay Sığınaklar Kurultayı'nda bu durumu eleştirerek önümüzdeki günlerde kapsamlı bir kampanya başlatacaklarını söylemişti.