Avşar Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
avşar köyü bilgileri - avşar köyü resimleri - avşar köyü tanıtımAvşar, Sivas ilinin İmranlı ilçesine bağlı bir Türkmen Avşar köyüdür.

Tarihi

1750 yilinda Ahmet Ağa tarafından kuruldugu söylenir. Nüfusu 33 kisi; ilçeye uzaklıgı 32 km'dir.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Etrafı yüksek tepelerle çevrili,doğusunda Çengelli Dağı,güneydoğusunda Seki Tepesi, batısında Alacahacı Puru ve kuzeyinde Güneşdede bulunan vadi şeklinde bir arazi yapsına sahiptir. Avşar Köyünün önemli merkezlere olan uzaklığı; Çobanlı(Gondosu) Köyüne 45 km, İliç ilçesine 75 km, Erzincan iline 152 km, Sivas iline 133 km, İmranlı ilçesine 32 km, Zara İlçesine 69 km, Divriği ilçesine 108 km, İstanbul iline 1040 km, Ankara iline 575 km, İzmir iline 1153 km, Antalya iline, 948 km, Erzurum iline 352 km, Duisburg(D) iline 3486 km, München(D) iline 3518 km, Köln(D) iline 3428 km, Amsterdam(NL) iline 3689 km, Paris(FR) İline 3721 km, London(GB) iline 4006 km, Moskva(RUS) iline 2600 km, uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları iklim normallerinde nem oranı düşük az yağışlıdır. Kışları sert olup bol yağış almaktadır. Köyümüzde maksimum yağış ilkbaharda, minimum yağış yazın düşer,ortalama yağış 300-400 mm’dir.Kış sıcaklık ortalaması, -1, -5 °C, yaz sıcaklık ortalaması, 22-23 °C, yıllık sıcaklık ortalaması ise, 10-11 °C’dir.Kış erken başlar ve ortalama olarak 90 gün karın yerde kalma süresi vardır. Yazlar da kış kadar erken başlar ve sıcaktır fakat nem az olduğundan dolayı bu sıcaklık fazla hissedilmez, gece ve gündüz arasındaki sıcaklık ve yıllık sıcaklık farkı çok fazladır. Doğal bitki örtüsü, yaz kuraklığından dolayı alçak kısımlarda bozkırlardan, yüksek kesimlerde ise kuru ormanlardan oluşur.Toprak özelllikleri ise; köyümüzde iklim özelliklerinden dolayı KAHVERENGİ STEP TOPRAKLARI etkisini göstermektedir. Yağış azlığından dolayı yıkanma miktarı azdır ve buna bağlı olarak karbonatlar topraktan uzaklaşmamıştır. Bu topraklar alkalen reaksiyon gösteririler. Bu toprakların rengi kahve koyu kahve sarımsı kahve olup üzerinde genel olarak kuru tarım yapılmaktadır. Yükseklerde ise KETANE ve KIRMIZIMSI KESTANE RENKLİ TOPRAKLAR görülmektedir.Yıllık ortalama yağışın 400 mm üzerinde, yıllık ortalama sıcaklığın 6 – 10 °C arasında bulunduğu İç Anadolu’nun platolarında (seki, yayla, büyük çimen ve küçük çimen bölgelerinde) İç Batı Anadolu ve Doğu Anadolu’da uzun boylu ot vejetasyonunun altında gelişmişlerdir. Bu topraklar organik madde bakımından oldukça zengindir ve taneli yapıdadır. Üzerlerinde tahıl tarımı yapılmaktadır. Bu topraklar nispeten yıkanmış olduklarından dolayı karbonat bakımından fakir sayılırlar ve hafif asit reaksiyon gösterirler.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 *21
2000 52
1997 38

* Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) 2007 Nüfus Sayımı Sonuçları Esas Alınmıştır

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Necmettin....
1999 - Rıza ÇAK (Allah Rahmet Eylesin, Nur İçinde Yatsın)
1994 - Rıza ÇAK (Allah Rahmet Eylesin, Nur İçinde Yatsın)
1989 - Rıza ÇAK (Allah Rahmet Eylesin, Nur İçinde Yatsın)
1984 - Rıza ÇAK (Allah Rahmet Eylesin, Nur İçinde Yatsın)

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz