Avşarpotuklu Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Avşarpotuklu Köyü tanıtım - Avşarpotuklu Köyü bilgileri - Avşarpotuklu Köyü resimleriAvşarpotuklu, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

aslen göçebe olarak yaşayan halk , OSMANLI devletinin yerleşik hayata geçmesi ile bir köye yerleşmeleri istenmiştir bu durumdan sonra halk iki gruba ayrılmış bir grup adana iline bir grup isi pınarbaşı ilçesinin şerefiye köyüne yerleşmişlerdir. daha sonra kafkasyadan gelen kafkas göçmenlerinin baskısı ve osmanlı devletinin baskısı üzerine tekrar mekan değiştirmek zorunda kalırlar bunun üzerine köyün iki kilometre alt kısmında bir yere yerleştiler daha sonrada bu günkü yere yerleştiler...
osmanlının yerleşik hayata geçmesi deiil yerleşik hayata geçmesini istemesi ile
Kültür

Köyün gelenek, görenek hakkında bilgi yoktur. yemekleri : tarana çorbası, düğürcük çorbası, dutmaç,
Coğrafya

Kayseri iline 108 km, Pınarbaşı ilçesine 8 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 54
2000 100
1997 74
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - ÖZGÜR ATAŞ
1999 - TUFAN ATAŞ
1994 - MEHMET ÇAKIR
1989 - OSMAN YAMAN
1984 - MUSTAFA ATAŞ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra ögrenciler Pınarbaşı Yatılı İlköreti Bölge Okulun'da eğitimlerini sürdürmektedirler. Köyün içme suyu şebekesi vardır,kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt degıldır.fakat 2007 kasım ayında asfalt calışması başlamıstır.Asfalt 2008 yaz aylarında yapılacaktır.köyde elektrik vardır.köyde telefon santralı vardır ve her evde telefon vardır.

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşbilirsiniz