Avustralya'da Eğitim ve Öğretim

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Avustralya'da Eğitim için talep artıyor.

Avustralya�da eğitime ilgi her geçen yıl daha fazla artmaktadır. Avustralya konsolosluğunun verilerine göre 2008 ve 2009 yılında Avusturalya ya öğrenci olarak gitmek isteyen öğrenci sayısında önceki yıllara göre artma var.
Bunun olası sebebleri ; Avusturalya dolarının diğer para birimlerine göre daha düşük olması ve Avusturalya dil okulları ve Üniversitelerinin Türk öğrencilere verdiği burs ve indirimler ile maliyetin en düşük olduğu ülke olması dır. Ayrıca Part time çalışma hakkını hemen almanız, vize almanın daha rahat olması da diğer sebeplerdendir. Avusturalya ülkede eğitim yapan her yabancı öğrenciye yasal olarak part-time çalışma hakkı verir. Ülkeye adım atan her yabancı öğrenci ilk günden itibaren yasal olarak part-time çalışma hakkına sahiptir. Haftada 20 saat çalışma hakkı alan öğrenci saat ücreti olarak 10-15 AUD para kazanabilir.
Avusturalya iklim olarak çok yumuşak ve ada ülkesi olmasından dolayı su ile iç içe olan bir ülkedir. Avusturalya bir kıta ülkesi ve en az 500 000 yıllık tarihi olan bir ülkedir. Yerli halkı ve 200 yıl önce ülkeye gelen Dünyanın pek çok ülkesinden insan ile küçük bir dünyadır. Her kültür, dil, milliyet kendinden bir şeyler bulur. Doğal güzelliği büyüleyicidir. Yaşam sakin ve stressizdir. Avusturalyada yaşam tarzı son derece sakin, karşılıklı hoşgörüye dayalıdır.
Avustralya`da on binlerce yabancı öğrenci, ELICOS üyesi dil eğitim kurumlarında İngilizce dil eğitimi yapmaktadır. Ayrıca, lisans ve yüksek lisans eğitimi en popüler eğitim programlarındandır. Avustralya, part-time çalışma ve staj konularında öğrencilere en güzel olanakları sağlayan ülkedir.
Avustralya kolej ve üniversiteleri, Türk öğrencilere tam veya kısmi burslar sağlamaktadır. Gerek dil okullarında gerekse üniversite lisans ve yüksek lisans eğitimin bursları için Global Vizyon ofislerine başvuru yapmanız gerekmektedir.
Avustralya Dolar'ın son aylarda büyük oranlarda değer kaybetmesiyle, Avustralya'da eğitim ve yaşam çok ucuzlamıştır. 12 ay, haftada 25 saat olan bir dil eğitimi programı maliyeti ; 9,000 YTL'den başlar. Bir akademik yıl süren Yüksek Lisans eğitimi için üniversite ücreti, 13,000 YTL'den başlamaktadır.
 

#2
Avustralya'da eğitim yılı Kuzey yarımküreden farklı olarak Şubatta başlar. Şubat ayından Aralık ayına süren eğitim yılında birçok kurs için son başvuru tarihleri Ekim ayı içerisindedir.Bazı üniversite ve meslek okulları ayrıca sömestir arasında da öğrenci alır.
Avustralya'da eğitim sistemi beş bölümden oluşur:


1.İlk ve orta dereceli okullar
2.Yüksek eğitime hazırlık
3.ELICOS kurumları: Yabancı öğrenciler için İngilizce dil öğrenimi verir.nAyrıca özel İngilizce dil okulları ve birçok üniversitenin kendi İngilizce dil kurumları vardır.
4.TAFE: Devletin Teknik ve Yüksek Öğrenim kurumlarıdır, ve özel sektörün işbirliği ile staj sistemli mesleki eğitimi sağlar.
5.Üniversiteler
Avustralya eğitiminin sağladıkları:
 • Yüksek standartta, uluslararası tanınan diplomalar
 • Uygun eğitim ve yaşam masrafları (ABD ve Ingiltere'den oldukça düşüktür)
 • Güvenli, sıcakkanlı bir ortam
 • Geniş kapsamlı dil ve belli başlı bilim dallarında teknik, lisans ve yüksek lisans programları
Üniversite ve yüksekokullarımız uluslararası öğrencilerimizin ihtiyaçlarına duyarlılık gösterir.Avustralya'da bulunan kurumlar öğrencilerinin kültürel ve dini ihtiyaçlarına duyarlıdır, ve yeni ortamlarına uyum sağlamalarında destek olurlar.Avustralya suç ve politik huzursuzluğun en düşük düzeyde olduğu, güvenli bir ortam sağlar.Avustralya dünyanın en uyumlu çok kültürlü toplumlarından biri olup, insanlarımız sıcakkanlı, açık fikirli ve cana yakındır .Öğrencilerin eğitim gördükleri süre içerisinde, çalışma olanakları da vardır. Okul dönemleri boyunca haftada 20 saat, tatillerde tam gün çalışabilirler.
Öğrenciler eğitim görmeye başlar başlamaz çalışma izni kazanmış olurlar. Avustralya kanunları yabancı öğrencilere sunulan kursların yüksek standartta olmasını temin eder ve kurs ücretlerini garanti altında tutar. Yabancı öğrencilere yönelik kursların mutlaka onaylı ve kayıtlı olmaları gerekmektedir. Avustralya üniversitelerinin, meslek okullarının ve diğer okulların en önemli özelliklerinden biri araştırma konusunda ulaşılan yüksek standart ve çeşitliliktir. Çoğu üniversitelerde görevli olan Avustralyalı araştırmacılar 1989 - 1994 yılları arasında tüm dünyada yayınlanan bilimsel araştırmalarının %2.5'uğuna imza atmışlardır. Avustralya nüfusunun sadece 19 milyon olduğunu düşünürseniz, bu çok önemli bir başarıdır.

Avustralya'da araştırmanın gücü:

 • Merak uyandıran, stratejik araştırmalara odaklanma
 • Önemli para miktarlarının rekabetçi bir ortamda tüm üniversitelere dağılması
 • Çok çeşitli para kaynakları
 • Endüstri, bilim kuruluşları ve üniversiteler arasında işbirliğine verilen önemden gelir.
 • Avustralyalı bilim adamları başlıca fizyoloji, tıp, kimya ve fizik dallarında olmak üzere yedi kez Nobel Ödülüne layık görülmüştür.
 • Avustralya'nın madencilik, tarım, güneş enerjisi, bioteknoloji ve çevre teknolojisi gibi çeşitli alanlardaki uzmanlığı ise dünyaca kabul edilmektedir.
 • Avustralya uluslararası öğrencilere kaliteli bir öğrenim sağlama konusunda eskiye dayanan, gelişmiş bir geleneğe sahiptir.
 • İşverenler Avustralya'da öğrenim görmüş kişilerde hem mükemmel İngilizce bilgisi hem de daha bağımsız ve stratejik düşünce sahibi bir karakter bulurlar. Öğrenciler öğrenimleri boyunca hocaları ile yakın bir ilişki içerisinde olup, az öğrenciye çok hoca sayısının sağladığı avantajları tadarlar.
 • Avustralya'da aldığınız diploma size hayatınızda o bir adım öncülüğü verecektir.
 • Avustralya'da yaşam pahalı değildir. Nerede okumak istediğiniz - büyük şehir veya taşra - ve kişisel yaşam tarzınız bütçenizi belirleyecektir.
Avustralya'da ortalama eğitim masrafları:
 • İngilizce: Haftada US$ 100 - 150
 • TAFE: Yılda US$ 6.000 - 8.000
 • Universite hazırlık: Yılda US$ 6.000 - 8.500
 • Üniversite: İşletme ve edebiyat yılda US$ 6.500 - 10.000
 • Yüksek lisans: İşletme ve edebiyat yılda US$ 7.800 - 12.000
 

#3
Avustralya'daki TAFE sistemi kimlere yöneliktir?
 • Yeni bir kariyer başlangıcı yapmak isteyenler
 • Mevcut kariyerlerinde ilerlemek veya uzmanlaşmak isteyenler
 • Üniversite öğrenimine pratik beceriler katmak isteyenler
 • Sonrasında üniversite öğrenimi görmek isteyenler.
Avustralya'nin TAFE sistemi, farklı bir kariyer imkanı sağlamak için mesleki eğitim veren kuruluşlardan oluşur.

Avustralya mesleki eğitim seçenekleri, çok sayıda mesleğe giriş yapmak için kabul edilmektedirler. Bu şekildeki bir mesleki eğitim özellikle herhangi bir sektörde iş idaresi becerileri kazanabilmek için çok elverişlidir. Bunların içinde otel yönetimi, uluslararası ticaret, kriz yönetimi, personel yönetimi, spor veya sanat yönetimi, ön-muhasebe, bankacılık ve KOBI yöneticiliği gibi alanları sayabiliriz. Aynı zamanda bilgisayar, mühendislik, havacılık, inşaat veya telekomünikasyon gibi uzmanlaşmaya yönelik birçok yüksek teknoloji alanında da önerilen programlar mevcuttur. Bunun yanında hayvan biyolojisi, su bilimleri, tıbbi laboratuar bilimleri, patoloji ve sağlık gibi alanlarda da yüksek kaliteli tesisler ve eğitim olanaklari bulunmaktadır .

Mesleki eğitimin pratiğe yönelik yapısı öğrencilerin okul sırasınca son gelişmelerden yararlanabilecekleri, en son ekipmanı ve tesisleri kullanabilecekleri anlamına gelmektedir. Bu okullardan mezun olan öğrencilerin birçoğu multimedia design, animasyon, film yapımcılığı, fotoğrafçılık, güzel sanatlar, moda tasarımı ve üretimi gibi alanlarda sanatsal bir kariyere başlayabilmektedirler.

TAFE okulları sadece mesleki eğitim vermekle kalmaz. Bunun yanında başlangıç düzeyinden en ileri düzeye kadar İngilizce öğrenmeniz de mümkündür.

Birçok TAFE okulunun Avustralya'daki üniversitelerle bağlantıları vardır. Bazıları bir üniversite tarafından yürütülmekte ve üniversite kampüsünü paylaşmakta, bazılarıyla yakınlarındaki üniversitelerle ittifak kurmaktadırlar. Bu bağlantılar sayesinde öğrenciler mesleki eğitim veren programları üniversiteye geçiş için kullanabilirler (pathway to university). Özellikle üniversiteye giriş için hazırlanan programlar bulunmaktadır. Şöyle ki:

İstenilen notları tutturduğunuz takdirde üniversiteye garantili giriş sağlarlar.
Okuduğunuz dersler üniversiteye geçişte kredi transferine izin verirler. Mesela bir TAFE programını okuduktan sonra doğrudan üniversitenin ikinci sınıfından başlayabilirsiniz.

Bir yerine iki diploma sahibi olursunuz, TAFE diploması ve üniversite diploması.
 
#4
Yaşam Masrafları
Avustralya'da okuyan yabancı öğrenciler için birçok değişik konaklama seçeneği bulunmaktadır. Üniversitelerin ve TAFE okullarının birçoğu bu konuda 'Housing Offices' aracılığı ile destek verir. Okul başvuruları kabul edilen öğrenciler zaman kaybetmeden bu konuda yardım istemelidir.


Konaklama
Üniversite ve yüksekokulların birçoğunun kendi yurt binaları vardır. Öğrenciler burada konaklamanın yanında yemek de yerler. Buna alternatif olarak öğrenciler daire veya ev de kiralayabilirler (genellikle birkaç öğrenci ortak olarak kirayı paylaşır). Öğrenciler ilk aylarda Avustralyalı aileler yanında kalmayı tercih edebilirler. 'Home Stay' ismi verilen bu sistemde öğrencinin kendi odası olur ve yemekler konaklamaya dahildir.
Genel bir gösterge istenirse, yaşam masrafları haftada US$ 150, yılda US$ 7.800 civarındadır.

Öğrenci olarak çalışmak
Öğrenci vizeniz size öğreniminizi engellemediği sürece eğitim yılı boyunca haftada 20 saat, tatillerde ise tam gün çalışmanıza izin verir. Part time çalıştığınız sürede kazandığınız parayı fazladan harçlık olarak görmelisiniz, ve kesinlikle eğitim ve yaşam masraflarınızı bu şekilde karşılayamayacağınızın bilincinde olmalısınız. Çalışma izni eğitiminize başladıktan sonra yürürlüğe girer.

Sağlık sigortası
Yabancı öğrencilerin Avustralya'ya gelmeden önce Yabancı Öğrenci Sağlık Sigortasına (Overseas Student Health Cover - OSCH) kayıtlarını yaptırmaları Avustralya Hükümetinin bir şartıdır. Sigorta kaydı eğitim kurumunuız tarafından organize edilir ve sigorta ücreti oluk veya üniversitenin ilk ödemesi ile birlikte alınır. OSCH'nin 12 ay için ortalama prim bedeli tek kişi için US$ 200'dır.