Ay lav yu filminin yapımcı ve başrol oyuncusu Sermiyan gala için Kızıltepe ye geldi

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Senaryosunu yazdığı Ay lav yu filminin yapımcı ve başrol oyuncusu Sermiyan Midyat anadoludaki ilk gala için Kızıltepe ye geldi.

Çekimleri Mardin'de yapılan ve geçen hafta vizyona giren “Aşk her yerde yazıldığı gibi okunur” sloganıyla yola çıkan Ay lav yu filminin Almanya ve İstanbul’da ki Galasının ardından 3. Galası Sermiyan Midyat, filmin bir diğer yapımcısı ve yönetmeni Ebru Yalçın, Yönetmen yardımcısı Çağdaş Hakan ve filmde aliko karakterini canlandıran Kızıltepeli minik oyuncu Sinan Dağ’ın katılımıyla onur sinemasında gerçekleştirildi.

Hollywood'un ünlü oyuncularından Steve Guttenberg, Mariel Hemingway, Kathie Gill, Josh Folan da'nın yanı sıra Sermiyan Midyat, Fadik Sevin Atasoy, Meral Ülgen ve Ayşenil Şamlıoğlu gibi başarılı Türk oyuncuların rol aldığı filmi konuklar, izleyiciler ile beraber izledi.

Gerçekte var olan ancak resmiyette var olmayan bir köy ve sakinlerinin hayatının anlatıldığı filmde bir rahibin kütüğüne kayıtlı olan ve köyün tek okuyanı İbrahim’in Amerika’lı cesika ya aşık olması ve ailesiyle resmiyette var olmayan Tinne köyüne gelmesi ile yaşanan olayları komik bir dille anlatan filmde sempatik rolü ve komik gülüşüyle dikkatleri üzerinde toplamayı başaran (Aliko) tiplemesini canlandıran Kızıltepeli küçük oyuncu Sinan Dağ , filmin yapımcısı, senaristi ve başrol oyuncusu Sermiyan Midyat, filmin yapımcısı ve yönetmenliğini Midyat ile üstlenen Ebru Yalçın ve Yönetmen yardımcısı Çağdaş Hakan seyircilerin yoğun ilgisi ile karşılaştılar.

İlk filmi olmasına rağmen rolünü başarıyla oynayan Kızıltepeli küçük oyuncu Sinan Dağ gala’ya katılanlar tarafından ablukaya alınıp fotoğraf çektirdiler.
Kızıltepe haber ajansına özel demeç veren başarılı oyuncu Sinan Dağ (11) oto kaynakçısı bir babanın 4 çocuğundan biri, İnkılap ilköğretim okulunda 5 sınıfa devam eden dağ, klasik soru olan büyüyünce ne olacaksın sorumuza Doktor cevabını verirken, Mardin kültür Merkezinde Kardeşleri Mehmet ve Sultan ile beraber Tiyatro ve Müzik eğitimi de alan Dağ Tiyatromu Müzik mi sorusuna Tiyatro tercihini ön plana çıkarıyor. Filmdeki gülme sahnelerinde içinden geldiği gibi güldüğünü, her sahneyi en fazla 2 defa oynadığını belirterek oyuncu başarısına dem vuran Dağ, okul da ve yolda geçerken kendisine gösterilen ilgiden memnun olduğunu, Sıla dizisinde Sılanın erkek kardeşi olarak rol alan kardeşi Mehmet’ten rol için destek ve teşvik aldığını belirten Sinan dağ Bir ay süren çekimlerde derslerini aksatmadan 10 gün çekimlere katıldığını belirtti.

Almanya ve İstanbul’un ardından Kızıltepe de yapılan Gala gösterimine katılmak için Kızıltepe'ye gelen başrol oyuncusu Sermiyan Midyat’da film ile ilgili verdiği demeçte "Kürtçe'de yok anlamına gelen "Doğu Anadolu da çok eskiden gerçek yaşanmış bir öyküden yola çıkarak Tinne Köyü"nde geçen bir hikaye’ye yer verdik. Adı olmayan, muhtarları, sağlık ocakları, okulları ve resmi kimlikleri olmayan, köy bile sayılmayan topraklar üzerinde nüfus cüzdanları bulunmadan yaşayan insanların varlığına dikkat çektik. Politik ve sert bir konuyu duygusal ve komik bir dille anlatmaya çalıştık. Ay lav yu filminin büyük ilgi gördüğünü, seyircinin destek çıkıp filme sahiplenmesi durumunda, filmin devamı niteliğinde olacak olan Ay lav yu 2’yi Amerika’da çekeceğiz" diyen Midyat, senaryo, yapımcı ve başrol oyuncusu olarak Ay lav yu’nun ilk filmi olduğunu, ilk kez bir filmde Türkçenin yanı sıra Kürtçe, Süryanice ve Amerikanca dillerini bir arada kullanıp alt yazı kullandıklarını anlattı.

Gala için Kızıltepe’’’ye gelen konuklar batman ve Diyarbakır’da ki galalara katılmak üzere ilçeden ayrıldı.


kiziltepeajansi