Ayaklıcaoluk Köyü Merkez Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ayaklıcaoluk Köyü Merkez Bilgileri - Ayaklıcaoluk Köyü Hakkında - Ayaklıcaoluk Köyü Tanıtımı -Ayaklıcaoluk Köyü Resimleri


İlçe: MERKEZ - İl: KAHRAMANMARAŞ

Köy Muhtarı: Bilgi YokMuhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


Kahramanmaraş
Bilgiler
Nüfus 1217 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 46000
Alan Kodu 0344
Yönetim
Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Merkez
Web Sitesi

Ayaklıcaoluk, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

köy suyunun olmaması dolayısıyla koy su arama isine girer..konum olarak ta biraz yukarı bir mevkide oldugu icim su temini zor olur.bunun icin kavak agaclarinin ic kisimlari oyulup birlestirilerek alt kisimlerina destek vasitasiyla su yolu yapilmis olur.. bu ayakli su yolu nedeniyle koyun adi "ayakli oluk" tan gelen simdiki adi olan ayaklicaoluk adini alir..

Coğrafya

Kahramanmaraş merkezine 11 km uzaklıktadır.köy yeşil alanlarıyla dikkat çekmektedir.kışın soğuk ve yağışlıdır.bu köyü diğer köylerdena yıran en önemli özelliği 500 veya 1000 yıl gibi tahmin eidlen çınar ağacı bulunmaktadır.en son sel baskınında ağacın gövdesi toprak altında kaldığı için şuanda sadece üst dalları toprak yüzeyindedir.toprak yüzeyinde olan kısmı ise yinede diğer çınar ağaçlarından kat kat büyüktür.toprağın altında kalan kısmı önceden şimşek çarpması sonucu oyulmuştur.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1217
1997 1294

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.son yıllarda tamamen yaygınlaşan ve köye gelir kaynagı olan havuç yetiştiriciliği isim almıştır. hayvancılığın azalması ilede meyve ve bağcılık öne çıkmıştır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesive sulama suyu kanalı vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köy içi ara yolları ulaşım güçlükle sağlanmakta.köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz