Ayanlar Köyü Gölmarmara Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
ayanlar köyü bilgileri - aynalar köyü resimleri - ayanlar köyü tanıtımAyanlar, Manisa ilinin Gölmarmara ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy; yıllar önce Manisa'da yaşayan Ayanlar aşiretinin Çanakkale Savaşı'nda Ankara'nın Şerefli Koçhisar ilçesinden, Çanakkale Savaşına gıderken en kalabalık aıle olarak, Ayanlar ailesı, bu savaşa gitmiştir ve yol uzerindeki ovaya yerleşerek buranın adını Ayanlar kabul etmişlerdir. Halen Ayanlar aşireti Koçhisar'da yaşamlarına devam etmektedir.
Kültür

köyümüzün gaz sarımsağı meşhurdur. yemeklerde keşkek aşı meşhurdur.gözlemede yapılmaktadır.
Coğrafya

Manisa iline 76 km, Gölmarmara ilçesine 17 km. uzaklıktadır. Doğusunda Kurttutan, batısında Beyler, güneyinde Yeniköy, kuzeyinde Taşkuyucak köyleri bulunmaktadır. İklimi ılımandır.

Buğday,tütün,Arpa,Zeytin yetiştirilmektedir.
İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 179
2000 186
1997 173
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz