Aybastı Mehmet Akif Ersoy Anaokulu Ordu

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mehmet Akif Ersoy Anaokulu Hakkında - Mehmet Akif Ersoy Anaokulu Tanıtımı - Mehmet Akif Ersoy Anaokulu Erişim Bilgileri - Mehmet Akif Ersoy Anaokulu Resimleri


Aybastı Mehmet Akif Ersoy Anaokulu Ordu Aybastı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur.

Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; Aybastı Mehmet Akif Ersoy Anaokulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, Aybastı Mehmet Akif Ersoy Anaokulu resimleri (fotoğrafları), öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, Aybastı Mehmet Akif Ersoy Anaokulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel etkinlikler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
Bulunduğu Yer: ORDU / AYBASTI
Adı: AYBASTI MEHMET AKİF ERSOY ANAOKULU
Adresi: MEVLANA CAD.
Telefon Numarası: 4527140382

Okulumuz 06/02/2006 yılında ilçemizin tek ve resmi bağımsız anaokulu olarak eğitim-öğretime başlamıştır. Binamız Bayındırlık ve İskan Bakanlığının hazırlamış olduğu

“Yıldız Proje” olarak adlandırılan bina projesi çerçevesinde Özel İdare tarafından yaptırılmıştır.

Okulumuz toplam 1500m2 araziye sahiptir. Okul bahçemiz duvarla çevrilidir. Okulumuzda 3 derslik, 1 oyun odası, 1 yemekhane, 1 çok amaçlı salon, 1 mutfak, 1 müdür odası ve 1 öğretmenler odası bulunmaktadır.

Okulumuzda 54 öğrenci bulunmakta olup tam gün eğitim uygulaması yapılmaktadır.1 sınıfımız 4-5 yaş grubu, 2 sınıfımızda 6 yaş grubu olarak eğitim vermektedir.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE TARİHSEL GELİŞİM

Küçük çocukların eğitilmesi düşüncesi M.Ö. 400 yıllara kadar uzanır.1782-1852 yılları arasında yaşayan büyük düşünür ve eğitimciler, çocuk eğitimi üzerinde önemle durmuşlar ve günümüze ışık tutan görüşler ortaya koymuşlardır.

1816 yılında 3-6 yaş arasındaki çocuklar için ana okulları açılmıştır.Osmanlı Devleti döneminde ise Sıbyan Mektepleri’nin açıldığı görülmektedir.

1915 yılında “Ana Mektepleri Nizamnamesi”nin yürürlüğe girmesi ile ülkemizde ana okulları açılmaya başlanmıştır.

Cumhuriyetin ilan edildiği tarihte 80 anaokulunda 5.580 çocuk ve 136 öğretmenin mevcut olduğu bilinmektedir.

1960 yılında okul öncesi eğitim alanında öğretmen yetiştirmek amacıyla Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulunda çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü açılmıştır.

1961 yılında yürürlüğe giren “222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu”nunda okul öncesi eğitim kurumlarına, zorunlu ilköğretim çağına gelmemiş çocukların eğitildiği ve isteğe bağlı bir ilköğretim kurumu olarak yer verilmesinden sonra, okul öncesi eğitimi ile ilgili çalışmalara hız verilmiştir.

1962 yılında “Anaokulları ve Anasınıfları Yönetmeliği” çıkarılmıştır.

Bundan sonraki dönemlerde okul öncesi eğitimin önemi ve yaygınlaştırılması Hükümet programlarında, Kalkınma plânlarında, eğitim komisyonlarında ve Millî Eğitim Şûralarında ele alınmıştır.

1973 yılında yürürlüğe giren “1739 Sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu”nda Türk Millî Eğitim Sisteminin genel yapısı içinde, okul öncesi eğitime, örgün eğitim sistemi içinde yer verilmiştir.

Okul öncesi eğitime verilen önem nedeniyle 1992 yılında 3797 Sayılı Kanunla Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürlüğü kurulmuştur.

http://aybastimehmetakifersoyanaokulu.meb.k12.tr/