Ayçiçeği Tarlaları ve Tekirdağ

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Göz alabildiğine ayçiçeği tarlaları ve üzüm bağları ile kaplı Trakya, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerine ve geniş kumsallara sahip. Bölgenin ilk büyük yerleşimi olan Tekirdağ’ı hoş gezinti yerleri ile geniş kumsallar çevreler. Ayçiçekleriyle bağların hoş karışımı, Trakya’nın o sıcak yaşam biçiminin de sembolleridir. Tekirdağ’ın 60 km batısındaki Şarköy ve Mürefte tatil merkezleri, tadılmaya değer şaraplarıyla her yıl şarap festivaline ev sahipliği yapar. Tekirdağ'a bağlı Marmara Ereğlisi’nin en büyük özelliği sahilde binlerce yıldır oluşan dalgaların yarattığı kayaların ilginç formu. Bu kayalara halk arasında "Kına Taşı" adı veriliyor. Kına taşlarını her şeye benzetebilmek mümkün. Köpek, kurbağa, tekerlek, birbiriyle konuşan insan kafaları vs. Tekirdağ’ı ve Keşan’ı geçince Marmara Denizi ve Ege Denizi arasında Ege’nin kuzey ucunda Saros görünür. Saros Körfezi, uzun kumsalları, dalış imkanı tanıyan temiz denizi ile bakir bir belde. Savaştan kalma gemi batıkları sualtı arkeolojisi meraklılarını heyecanlandırırken balıklara yuva görevi gören batıklar bölgedeki balıkçıları da sevindiriyor. Saros ve çevre köyleri doğa turizmi meraklılarını çok keyiflendirecek özelliklere sahip. Civar köylerde ata binmek, avlanmak, trekking, bisiklete binmek de olanaklı.

100 yıl kadar bir süre Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapan Edirne, tarihi ve mimari açıdan önemli yapılara sahip. Edirne, adeta camileri, dini kompleksleri, köprüleri, eski pazar yerleri, kervansarayları ve saraylarıyla yaşayan bir müze.

Enez (Ainos) eski çağlarda çok önemli bir liman iken bugün kıyıdan 3.5 km içerde yer alıyor. Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde yerleşim alanı olarak önem kazanan Enez, tarih boyunca birçok restorasyon geçirmiş Enez Kalesi ile görülmeye değer. Kırklareli’nin Karadeniz sahili plajları ve balık restoranlarıyla keyif alınacak başka bir yer. Kırklareli’nin doğusunda yer alan İğneada kumsallarla Istranca Dağları’nın arasına sıkışmış bir cennet. Konaklama olanaklarının da bulunduğu İğneada, Bulgaristan sınırına 12 km. uzaklıkta bulunuyor. El değmemiş doğa ve içecek kadar temiz deniz, doğa sporlarından hoşlananlar için keyifli alternatiflere sahip. Konaklama olanakları ve pitoresk evleriyle Kıyıköy (Midye) Orta Çağ’dan kalma diğer tatil kasabası gibi. Kıyıköy’e Bizans sur kalıntılarından geçilerek giriliyor. Kaya içine oyularak yapılmış Aya Nikola Manastırı görülmeye değer bir başka yapı. Kazan nehrinde ya da denizde tekne ile tur yapmak mümkün.